Subiect: Despre mantuire
View Single Post
  #6  
Vechi 16.09.2011, 11:29:08
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adela444 Vezi mesajul
Doamne, ajuta!

As avea si eu cateva nedumeriri, sper sa ma lumineze cineva.

Desi nu sunt o practicanta a ortodoxiei, pentru frumusetea scrierilor sfintilor, care ma impresioneaza mai mult decat orice am citit vreodata, nu ma pot opri din a cerceta ortodoxia.

Prima mea nedumerire si cea mai mare ar fi legata de mantuire. Din cate inteleg eu, mantuirea inseamna partasia cu Hristos, omul este chemat la desavarsire prin porunca :„Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.” (Matei 5:48) si avem exemplele comuniunii sfintilor, caci "Hristos este acelasi, si ieri si astazi si in veac", iar desavarsindu-se, capata insusiri dumnezeiesti, cunostiinta trecutului si a viitorului, stapanire asupra materiei si altele, prin harul dumnezeiesc. Aceasta ii este mantuirea. Insa daca aceasta inseamna mantuire, inseamna ca din toata populatia globului, 1 la suta se va mantui...eventual.

A creat Dumnezeu omenirea doar ca sa ne trimita intr-un infern vesnic? Nu pot sa accept asa ceva din partea unui Dumnezeu iubitor. Ma alatur si eu atunci marelui inchizitor al lui Dostoievski.

Apoi, in jur de 20 la suta din populatia globului sunt crestini, din care 2, 3 la suta ortodoxi. Cu ceilalti ce se intampla? Devin niste legume? N-ar putea sa fie oare ''unitate in diversitate"?
Bine ai venit pe forum!

Bun lucru este ca cercetezi Ortodoxia, si mi se pare ca cu tine se intampla ce s-a intamplat si cu noi, dupa cuvintele lui Rafail Noica: Ortodoxia nu convinge, ci seduce! (este aici o taina mai adanca, legata de atractia lui Dumnezeu, dar nu intram in amanunte acum).

Raspunsul "clasic" la aceasta intrebare este ca Dumnezeu este atotmilostiv, dar si atotdrept, adica "nu se lasa pacalit". Talharul s-a mantuit in cateva ore, dar asta nu inseamna ca ne vom lasa pe tanjeala, caci cel mai probabil nu vom avea ocazia sa murim langa Hristos.

Raspunsul "neclasic", as zice asa: Dumnezeu ne-a creat buni, si chiar "buni foarte". Noi insa, prin pacat, ne-am facut (si ne facem) rai foarte. Dumnezeu nu are partasie cu raul, si ca atare locul nostru nu mai este langa El, cata vreme suntem rai. Si mai grav, raul este personal, e implantat in noi, asa ca nu se spala asa usor ca si cum ai da cu cocolino. Il curata tot Dumenzeu, dar si noi trebuie sa ne dam la curatat si sa avem grija sa nu ne mai murdarim. Si daca vom fi curati, vom fi impreuna cu El. Daca suntem murdari, nu vom fi impreuna cu El nu pentru ca nu ne vrea El, ci pentru ca noi nu putem suporta partasia cu El, din cauza impatimirilor (de ex. ramanem cu patima fumatului, dar nu mai sunt tigari dupa inviere; ramanem lacomi, dar nu ne mai putem satisface lacomia etc.).

Am descris mai sus un proces. Asta e motivul pentru care multa lume nu se va mantui, pentru ca nu doreste sa ia parte la acest proces. Lumea vrea mantuirea si gata, sa se curateasca de pacate ca si cum ar face un dus, ca si cum murdaria lor ar fi la exteriorul lor.

Cine intra insa in proces, este "pe cale". Nu stim daca vom savarsi drumul cu bine, dar nadajduim - adica stim - ca Dumnezeu nu ne va lasa de izbeliste daca ne tinem de treaba.

In rest, numerele, anii, tarile, acestea doar Dumnezeu le stie si le numara. Noi ne incredem in cuvintele Mantuitorului, ca niciun fir de par nu se misca din capul omului fara stirea Lui, asa incat este clar ca aceasta "iconomie" nu este deloc la voia intamplarii, desi pare sa fie in mare parte la voia omului care de multe ori e neinduplecata fata de voia lui Dumenzeu.

Last edited by Lavrentiu; 16.09.2011 at 11:32:08.
Reply With Quote