View Single Post
  #12  
Vechi 13.04.2017, 05:21:05
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Mâine, în Sfânta și Marea Miercuri, Biserica noastră o pomenește pe femeia păcătoasă care a uns cu mir Picioarele Mântuitorului, le-a spălat cu lacrimi și le-a șters cu părul ei, primind de la El iertarea tuturor păcatelor.
În schimb, vă propun ca, în acest topic, să postăm gânduri personale, dar și cugetările părinților duhovnicești despre nelegiuirea lui Iuda și despre învățătura Bisericii cu privire la culpabilitatea acestui act al trădării (cel mai grav din istorie).
Iuda nu a fost predestinat să devină trădătorul lui Hristos!...
Eu sunt convins ca Hristos tocmai de aceea l-a ales fiindca era predestinat la a-L vinde. A vazut dinainte, din momentul alegerii, ca dupa invatatura de 3 ani de pe langa Iisus, Iuda Il va vinde.
L-a ales pentru a se implini Voia lui Dumnezeu; daca nu l-ar fi ales, ar fi insemnat ca Iisus evita intentionat sa implineasca Voia Lui, sau ca lucreaza impotriva Ei.

Cand Iisus a trimis ucenicii sa propovaduiasca Evanghelia, sa boteze si sa scoata demoni, Iuda era printre ei si a avut realizari duhovnicesti, cunoscand Scriptura.
Eu nu sunt asa de vrednic, iar daca ma compar cu el, ma intreb fara sa-l acuz: care dintre noi e Iuda?
El nu a rezistat judecatii constiintei sale, ceea ce inseamna ca o avea.
Un episcop catolic, in cuvintarea sa, spunea despre Iuda ca e un om obisnuit.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir
Tot din Evanghelie mai aflam ce s-a intamplat cu cei 30 de dinari. Recuperati de liderii parlamentului de atunci, au servit la cumpararea unei "fasii de pamant" cultivabil. Evanghelia nu precizeaza intinderea acestei fasii, dar intelegem ca nu era prea mare, din moment ce a fost platita cu 113.7 grame de argint.
7. Și ținând ei sfat, au cumpărat cu ei Țarina Olarului, pentru îngroparea străinilor.(Mt27,7)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote