Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #100  
Vechi 04.05.2019, 00:33:28
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Septime?* Ok. Cele spate Duhuri ale lui Dumnezeu nu au personalitate, adică nu au voia lor proprie. Personalitatea o are DumnezeuCapul adică Mesia care este Tatăl.

El sta pe scaunul de domnie,* iar cele șapte duhuri ce fac? Stau înaintea Lui, adică sunt supuse Lui, voii Lui. El fiind Capul (o singura persoană, o singură voie)

Iar pentru cei care zic ca substanta Dumnezeirii* este simplă nu compusă să explice cum de are nu un(1) Duh ci Șapte(7)...
Asemenea brambureala logica si dogmatica rar am vazut.

De ce brambureala logica ? Fiindca voia proprie tine de duh. Dumneata ai o voie proprie, iar eu am o voie proprie diferita. Asta se explica prin faptul ca dumneata ai un duh (=un spirit), iar eu am alt duh (=spirit). Sunt atatea vointe cate spirite sunt. Un duh (om, sau inger, sau Dumnezeu) are o vointa.


De ce brambureala dogmatica ? Fiindca scrie inca de pe prima pagina a Bibliei dumitale, chiar in versetul doi din Geneza cate duhuri are Dumnezeu. Zice asa: "Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor". Nu zice "cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu faceau hora peste ape".


Si atunci de ce la Revelatie scrie de sapte duhuri ale lui Dumnezeu ? Fiindca e vorba de alte duhuri decat Sfantul Duh. Sa fie oameni sau ingeri ? Fiindca, in afara de Dumnezeu, oameni si ingeri, alte existente spirituale nu cunoastem. Citind cum trebuie pana mai incolo, vedem ca e vorba de ingeri.


Dumneata ai vazut "Toti oamenii Presedintelui?". Un film exceptional, il recomand oricui din toate inima. Titlul nu inseamna ca presedintele exista in mai multi oameni, ci inseamna ca e vorba acolo de oameni fideli presedintelui. Ei bine, tot asta inseamna si "Cele sapte duhuri ale lui Dumnezeu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote