View Single Post
  #103  
Vechi 13.07.2009, 15:59:11
morena morena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Mesaje: 6
Implicit marina

"Sa iti raspund eu cu ce cred ca este mai bun barbatul ortodox in traire???
Aveti aspiratii comune... bucurii comune... chiar si tristeti comune...traiesti impreuna cu el Calvarul din Saptamana Patimilor si bucuria triumfatoare din Noaptea Invierii...te are in rugaciunile lui atunci cand esti la ceas de cumpana... si iti va oferi mereu o cana cu ceai fierbinte atunci cand febra tinde sa "sparga" termometrul...mana lui o vei simti mereu intr-a ta, la fiece Liturghie, si nu vei privi niciodata cu jind si insingurare la familiile crestine venite si ele la slujba...
Alaturi de el, de barbatul ortodox in traire, vei fi incununata, vei avea privilegiul de a canta "Isaie dantuieste"...
Alaturi de el copiii tai vor primi SFANTUL BOTEZ!!!!!!!!!!!
Alaturi de el, zilele insorite le vei vedea stralucitoare, iar pe cele"innourate" le vei percepe ca fiind in cel mai rau caz "gri" dar nu negre!
Alaturi de el, desaga casniciei nu ti se va mai parea o povara atat de coplesitoare, ptr ca el va fi mereu acolo ptr a sustine cel putin jumatate din greutatea ei."





Marina trebuie sa te felicit; ai gasit barbatul perfect, daca ar fi adevarat ce spui tu nu ar mai exista divorturi,femei batute si copii chinuiti sa nu le mai enumar pe toate.
In timp ce femeile se plang alaturi de sotii lor ortodoxi tu descrii barbatul ortodox in roz.
Ceea ce descrii tu exista intr-o dimensiune paralela probabil pentru ca nu se vede in zilele noastre. Acum nu pot sa zic ca nu sunt barbati care practica unele lucruri pe care le-ai mentionat tu insa sunt prea putini si pe cale de disparitie.
Daca nu stai la cratitza si incuiata in casa imbrobodita cum stau femeile musulmane inseamna ca vezi ceea ce se intampla in lume,dar avand in vedere descrierea ta atribuita barbatilor ortodoxi m-ai lasat fara cuvinte,spune-ne te rog pe ce lume traiesti sa venim si noi,mi-as dori mult asta pentru mama care a fost ca o sclava toata viata ei langa barbatul ortodox si anume tatal meu,la fel si pentru bunica mea,matusile mele,sora mea,si pentru atatea alte femei in situatii asemanatoare.
Eu mi-am gasit fericirea langa barbatul musulman alaturi de care sunt de 9 ani si sunt mult mai fericita decat femeile cu barbati ortodoxi,copilul meu e botezat la ortodoxi si nimeni nu a avut de obiectat ramanand la alegerea lui cand va creste daca se va converti sau nu,nu am fost si nu sunt sechestrata in casa cum spuneti voi sau imbrobodita,sunt tratata ca o printesa si iubita pe masura,nu a fost nevoie sa ma convertesc,si ma imbrac si ma aranjez exact cum am crescut si am fost obisnuita,ce vorbiti voi de musulmani sunt povesti,daca au fost esecuri cu musulmani nu inseamna ca asa sunt toti!
Doresc din toata inima fericirea si respectul de care am eu parte alaturi de acest barbat musulman tuturor femeilor nu doar crestine ci din toata lumea!