View Single Post
  #537  
Vechi 27.07.2017, 18:45:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pe langa ratiunea asta teoretica, ce ajuta la cunoasterea lumii, ratiunea are si o utilizare practica. Iar despre aceasta Kant scrie in "Critica ratiunii practice". Sa luam "idealul ratiunii pure" pe care Kant, tot pentru a respecta o traditie filosofica o numeste "ideea de Dumnezeu". Daca ratiunea nu ar contine un ideal, atunci actiunile noastre nu ar putea fi raportate la un principiu suprem. Am actiona dupa cum ne vine pe moment si am gasi justificare la orice prostie pe care am face-o. In realitate doar anumite fapte sunt justificate: cele morale, adica acele fapte care isi au sursa in ratiunea pura. Si pentru ca ratiunea e universala, adica exista la toti, doar acele actiuni sunt morale care ar ajuta la construirea unei lumi rationale. Spune Kant la un moment dat: "actioneaza astfel incat maxima vointei tale (motivul, scopul cu care faci ceea ce faci - e observatia nota mea) sa poata servi oricand drept principiu al unei legislatii universale". Cu alte cuvinte, actioneaza numai din ratiune, asa cum ar trebui sa actioneze orice om. Daca ratiunea nu ar avea un ideal, morala n-ar mai fi posibila, deci idealul ratiunii pure e o conditie de posibilitate a moralitatii. Nici vorba ca Immanuel Kant sa aduca vreun argument moral. El spune doar ca moralitatea e posibila deoarece ratiunea fiecarui om contine ideea de perfectiune. Ca unii nu vor sa tina seama de ratiunea lor, e alta treaba. Mai sunt si din acestia.
E un truc ieftin chiar daca unii il tin pe Kant la mare pret. Si e normal ca oamenii care vor sa-l excluda pe Dumnezeu sa se agate de oricine le ofera o mana de ajutor.
Uite eu cand spun ca un argument e invalid iti si explic de ce: Ca orice dobitoc, si Kant crede ca omul standard e asa ca el. Ca daca el are niste idei despre lume si viata, acelea sunt ideile omului standard si pe deasupra mai sunt si idei morale. Ca ar trebui sa actionam toti intr-un anumit fel - exact asa cum ne spune Kant.
In realitate, fara Dumnezeu, Kant este doar unul din miliardele de oameni care au trait sau traiesc pe aceasta planeta. Fiecare din acesti oameni are propriile idei despre lume si viata si nici unul nu este mai presus sau mai prejos decat ceilalti. Ala care crede ca ar trebui sa actioneze conform instinctului sau ca ar trebui sa faca orice pentru a supravietui el, familia lui si eventual tribul lui, e la fel de moral ca si cel care spune ca ar trebui sa actionam in virtutea altor principii supreme. Nu exista principii supreme, isi imagineaza Kant ca ar fi descoperit asemenea principii dar eu personal ma pot lipsi de ideile lui. :)
Reply With Quote