View Single Post
  #31  
Vechi 06.07.2008, 17:48:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CONTINUARE
MANASTIREA SFINTA ANA –ORSOVA
Aceasta manastire ,care srajuieste de sus orasul Orsovaare hramul pe 25 iulie ,adormirea SFINTEI ANA .Frumos ca exista manastire in Romania cu acest hram.Este ctitorie a ziaristului PAMFIL SEICARU ,ca rasplata pentru ca a fost salvat de la moarte in primul razboi mondial,in 1916,de explozia unui obuz ,cind a fost ingropat intr-un trnseu aflat chiar pe acest loc .Dupa ce ne-am inchinat in manastire si am dat pomelnice ,am aprins luminari pentru cei vii si morti ai nostri ,am admirat splendida panorama din balconul ce inconjoara biserica a DUNARII si a portului ,apoi am vizitat pangarul unde ne-am cumparat icoane cu SFINTA ANA ,carti de suflet si ,cine a voit si carti cu scrierile lui PAMFIL SEICARU.De altfel exista si un muzeu cu carti si obiecte apartinind ctitorului,dar si MEMORIALE dedicate eroilor din primul razboi mondial ca si scrieri de pe vremea cind era director la ziarul CURENTUL.
MANASTIREA VODITA
Plecind de la Orsova dupa ce am admirat portul si Dunarea si de jos ,am contunuat sa admiram un frumos peisaj montan care margineste fluviul mai ales dinspre sirbi .In trecerea noasta ne oprim la manastirea de calugari cu hramul SF.ANTONIE CEL MARE ,,construita de SFINTUL NICODIM intre anii 1364-1370,cu cheltuialavoievodului tarii romanesti Vladislav1.Este o biserica de lemn in stil maramuresan ,situata aproape de sosea ,dar acest fapt nu se observa dinspre manastire ci numai de la sosea Este inconjurata de munti inalti ,iar salbaticia peisajului te face sa te simti departe de lume si de soseaua care trece nu departe de ea.
MANASTIREA TISMANA
Ctitorie a SFINTULUI NICODIM ,manastirea este situata intr-un peisaj splendid ,inconjutata de munti inalti .poarta de intrare din piatra ,cu un spatois loc de parcare ,dupa ce o trecem dam de un parc frumos cu o fintina arteziana in centru ,cu banci si lumini cu senzori ,strajuit de o ciperca din lemn.Aleea se bifurca spre spatiile de cazare care concureaza pe delin cu cele mai bune hoteluri de categoria 1 si 3,trecind pe linga parc ,si aleea care urca spre manastire ,luminata si ea ,aleea trecind pe linga o poatra ce da spre padure,unde se afla FINTINA BASARABILOR CU APA F.F.RECE SI BUNA ,DE IZVOR ,REFACUTA IN ANUL 1905.Apuca de la pra 22 sa participam si la vecernia cu litie ,caci ne aflam in ajun de sarbatoare Sfintilor Apostoli PETRU SI PAVEL.Pe la acea ora dupa ce am ajuns intra un preot de statura mijlocie cu parul si barba lalbe ,care binecuvinteaza punind minile pe vreo 7 persoane intre care m-am aflat si eu ,Aprope de indata mi-a trecut toata oboseala acelei zile ca prin minune si am putut sa ma bucur de rugaciunile spuse catre DUMNEZEU si SfintiiApostoli ,cu voce suava de catre maicute.La mirure acel preot ne intreba pe fiecare cum ne cheama ,iar pe mine m-a intrebat ,asa spontan ,daca postesc ;la raspunsul afirmativ mi-a zis “FOATRE BINE FACI ,asta e foarte bine”,adica ma gindesc ca prin el Domnul a vrut sa ma incurajeze sa postesc caci postul e f. important[eu nu il tin totdeauna cum trebuie].Adoua zi m-am bucurat de bataia de toaca si de dangatul clopotelor ,care rasuna f,frumos la Tismana,dar si de vocile de la SFINTA LITURGHIE ale maicilor si ale preotului.[acolo acel preot am flat ca el si sotia s-au calugarit amindoi.]E vb. de altul ,nu cel cara a binecuvintat cind a intrat seara la vecernie.M-am rugat si la mormintul sfintului nicodim ,aflat in pridvor si pe care si l-a sapat singur,pentru ortodoxia romaneasca ca sa mijloceasca acolo sus la Dumnezeu ,ca sa ramina neintinata de erezii.!Asezamintul monahal este dintre cele mai vechi din TARA ROMANEASCA.SF.NICODIM,de neam valah din sudul Dunarii,venind aici prin chemare divina cu misiunea de a ridica o manastire.S-A NEVOIT INTR-O PESTERA in stinca ce srajuieste manastirea,ce se pote vedea de jos din curtea manastirii,fiind marcata intrarea de o cruce .Din pestera curge o cascada cu o cadere de 40 metri.Dupa aflarea locului,cuviosul NICODIMa stat in rugaciune neinceteta 3 zile si 3 nopti,si la miezul noptii s-a pogorit peste el o lumina ca un stilp de foc de la cer la pamintsi din acea lumina a auzit un glascare i-a spus urmatoarele:Aicea unde stai este loculcel pomenit tie de mai inainte,ca sa-mi inalti mie jertfelnicintru cinstirea si pomenirea Adormirii Maicii Mele,cu manastire de adunare de monahi,cu vietuire a celor ce vor voi sa se mintuiasca.Si darulMeu si mila Mea si a Maicii Mele,prin rugaciunile tale nu vor lipsi pina la sfirsit;si iata ca iti dau tie puterepeste toate duhurile necurate si sa tamaduiesti cu Darul Meu toate bolile si toate neputinteledin oamenii care vor veni la tine si in locasul tau acesta cu credinta”Ce frumos ,asa-i?!?Nicolae Iorga numeste manastirea Tismana COLT DE RAI,iar PAUL DE ALEP in 1657 scrie:Intr-adevar,ea nu are seaman prin frumusetea locului si a asezarii”.Dupa ce am fost miruiti si ne-am inchinat la icoana MAICII DOMNULUI INCONJURATA DE INGERI si la SFINTELE MOASTE UNDE SE AFLA SI CRUCEA SFINTULUI NICODIM ,CU CARE IZGONEA DEMONII ,am facut cumparaturi de la pangarul de sus si de jos de la intrare ,apoi am incheiat cu un binemeritat prinz la o vila din apropierea manastirii pe o terasa cu multa umbra oferita de copaci si aflata pe linga riul Tismana care susura placut .
Am plecat mai departe caci calatorului ii sta bine cu drumul ca sa vaem in continuare ,credeam noi ,VALEAJIULUI manastirile LAINICI si PRISLOP apoi urma sa ajungem seara pe la ora 21 la ARAD...Dar la podul LAINICAI politia rutiera romana in ,respectul ei pentru cetatenii tarii ne-a anuntat ca autocarele si autobuzele nu pot trece podul fiinf slab,situatie dtind din luna ianuarie!Dar ,de ..ca in ROMANI ,ca la noi ..la nimene ,niciunde nu era pe traseu un indicator care sa anunte aceasta situatie.Asa ce rominasule nu uita de unde ai plecat ,ADICA inapoi la orsova si prin BANAT spre casa unde am ajuns la ora 1si 30 minute noaptea ,iar acasa in judet la ora 3 dimineata ,cu masina ,caci fara ea faceam o noapte alba in gara Arad.Dar ce-i pasa de pelerini care au un program pt care au platit spre a fi respectat ,ce-i pasa de numarul de ore admis pt un sofer de a conduce pe zi ,sau ce-i pasa daca prin nerespectarea orelor soferului noi am fi avut un accident major .Ma gindesc cu groaza ca voi pleca intr-unpelerinaj de 6 zile si am doua zi trebuioe sa trecem pe defileul GHIMES-PALANCA spre sudul Mpldovei si apoi de la GALATI LA TISMAN sa vedem toata zona subcarpatica cu manastirile ...di dc Doamne fereste e blocate trecere ,...adio cazari si vizitare dupa program.Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva!Manastirile din BANAT Piatra scrisa si Teius le-am vazut compensator in loc de LAINICI si PRISLOP.
Reply With Quote