View Single Post
  #153  
Vechi 18.01.2010, 17:17:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Dupa cate imi aduc aminte din replicele tale din trecut,tu cam "exagerezi" in cele legate de evrei ca sa nu scriu mai dur. Daca ai fi stiut si inteles despre ce am discutat cu Anca Miha poate nu iti sarea asa mustarul dar probabil ca tu esti din aceia care sa discute civilizat nu stie si prefera sa s jigneasca si ca la jigneala sa aiba sprijinire,o face " in
numele poporului roman". Asta este un tric comunist sau nationalist ieftin demn de dumneata.
Numai sa nu mor de ras ca ce ai scris ,intareste ce am scris eu in replica mea. Poporul roman este un popor DOCIL SI SUPUS la care i-au trebuit 44 de ani ca sa se revolteze contra comunismului. Nu am jignit cu nimica si asta este un fapt istoric .Nu am amintit nu Holocaustul poporului evreu si nu acei care au umplut inchisorile comunistilor deoarece,o parte din ei au fost legionari care au facut Romaniei numai paguba. Crede-ma ca stiu asta din sursa sigura. Matusa mea ,sora mamei "a facut" 20 de ani de inchisoare pentru spionaj. Intre noi fie vorba,pe drept.Dupa ce sa eliberat in anii 70 am vizitat-o cateva ori si ce m-a povestit desigur ca nu ai auzit niciodata din prima sursa.
Poporul roman este un popor pasnic ,docil si supus. In acei 44 de ani ,nimeni nu a organizat o revolta sau revolutie cum ati facut in 1989 cand a fost ocazia potrivita.
Eu nu propag ura .Cine citeste ce ai scris intelege usor la cine ura troneaza in firea sa.
Evreulcelales, am vazut multe filme documentare despre felul in care au fost tratati evreii in cel de-a Doilea Razboi Mondial. Oamenii erau scosi din casa, aliniati, impinsi, se dezbracau la ordin, erau dusi la groapa si impuscati. Ceea ce i-a suprins pe germani cel mai mult, a fost faptul ca acestia faceau tot ce li se spunea fara cel mai mic semn de opozitie. Eu inteleg acest lucru; dar tu il intelegi?
La fel si romanii, au avut in toti acesti ani comunisti "o arma" indreptata impotriva lor, care i-a oprit sa lupte in mod organizat impotriva comunismului. Dar in particular fiecare a facut opozitie dupa putere si pricepere. Am tait acei ani si stiu cum a ost. Dar daca parintii tai au plecat prin anii `60, nu ai de ce sa te exprimi despre ceva ce nu cunosti.
Reply With Quote