View Single Post
  #22  
Vechi 11.01.2015, 13:29:27
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cand nu stii sau spui o prostie este bine sa recunosti. La fel, cand nu stii ceva.
am spus inca de la inceput ca nu stiu daca e adevarat ceea ce afirm,chiar sunt interesata daca e un zvon sau nu...deci tocmai pt. ca nu stiu l-am intrebat si pe abaaaabbbb63 de o sursa,poate stie el ceva(cel putin asa dadea de inteles din mesajul sau).




Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care sunt acele profetii? Sursa?
Sfantul Kuksa al Odesei ...am citit intr-un articol,il voi posta daca il mai gasesc.
si iar intr-o carte despre Parintele Dionisie de la Colciu (editata in 3 volume,a aparut in magazine impreuna cu FAMILIA ORTODOXA) am gasit lucruri despre modificarea calendarului...deci Parintele e de parere ca din cauza dusmanilor Ortodxiei s-a produs aceasta,dar si el era pentru ASCULTARE DE BISERICA.ca doar si Parintelui Ioanichie Moroi
(Sihastria) cand i s-au aratat Sfintii 3 Ierarhi i-au spus ca nu va da el seama de modificarea calendarului si ca treaba lui e sa asculte de Biserica...deci nu sunt impotriva modificarii calendarului,cred ca v-am creat impresia asta...cel putin asa am dedus din faptul ca mi-ati enumerat cele 4 puncte din ultimul mesaj.




Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care si cati romani au participat cand BOR a tinut Pastele calculat dupa echinoctiul de primavara confom calendarului gregorian? Cati bulgari/greci/sarbi/rusi... au participat? La cati s-au aprins lumanarile singure? Care este sursa ca nu s-au aprins lumanarile romanilor?
Cator romani li s-au aprins lumanarile singure anul trecut?
nu stiu,nu am auzit de aceste "detalii" (ca sa fiu mai explicita,am auzit acest lucru-ca Lumina Sfanta nu a venit la romani cand au tinut Invierea Domnului pe stil nou-de la persoane cu o pregatire teologica,serioase,doar ca pe atunci nu ma preocupa problema si nu mi-a trecut prin cap sa cer detalii).


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca sa stabilim: singura regula este ca Sfanta Lumina vine an de an si este data ulterior credinciosilor de catre patriarhul Ierusalimului. Nu exista cate o lumina care se da fiecarei nationalitati.
stiu asta


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Astfel reiterez rugamintea sa postam doar lucruri pe care le stim din surse clare.
imi pare rau,dar forumul este pentru discutii.daca nu stiu ceva,eu caut ...citesc,intreb persoane mai avizate decat mine,dar daca nu gasesc,ce e rau in faptul ca intreb pe forum,mai ales ca am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele pe forum,il citesc de multa vreme.


last edit:articolul despre care vorbeam
http://ortodox.md/articole/profetia-...arsitul-lumii/

Last edited by maria.15; 11.01.2015 at 13:32:18.
Reply With Quote