View Single Post
  #229  
Vechi 27.08.2015, 11:53:26
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
O rugăminte. Diseară, sau mâine seară, când vă veți așeza la masă cu copii dumneavoastră, înainte de a începe rugăciunea comună către Dumnezeu, să le spuneți și lor acest lucru: Dragii mei, dacă Dumnezeu, celui căruia îi mulțumim acum pentru mâncarea din fața noastră, mi-ar cere vreodată să vă omor, v-aș omorî.

Pentru doamna Delia: Sincer, nu mai știu cum să interpretez situația. Domnul Dragomir a dat un răspuns, ceea ce poate fi interpretat ca fiind o dovadă de onestitate, dumneavoastră v-ați eschivat de la a da un răspuns.

În altă ordine de idei, răspunsul dumnealui este monstruos. Și atunci: ce este mai bine, mai moral, mai ......: să afirmi sus și tare că ți-ai omorî, la o adică, copiii, sau să te eschivezi de la a da un răspuns ?
.
P.S. Domnule Dragomir, vă rog să considerați că este ultima oară când mă mai adresez dumneavoastră cu vreo formă, sau măsură, de respect.
Haide, Mihai, da-o in pisici de treaba, exagerezi mult. Eu il cunosc personal bine pe Mihnea. NU e genul de credincios "tipic, tipic, si la inima, nimic". Ca si uriasul Lefebvre, si el poate spune: "...et nos credidimus caritate". Te-ai gandit ca mai da-o incolo de virgula caritatea si capacitatea de aierta sunt, tocmai augmentate de credinta intr-un astfel de Dumnezeu? Paradoxal, poate. Real, cu siguranta.
Cum a zis si bob2..., o astfel de credinta este demna de respect, cu omul care o poarta cu tot. Nu e mai putin adevarat ca tu esti embodimentul unei umanitati aflate in cautarea unui reper care sanu fie doar sacru, ci si sfant. Eu va inteleg si apreciez pe amandoi. Cei de fata s-au grabit, balcanic style, unii din ei mai bine zis, sa dea sentinte de genul "ce ratacit e asta si ce tare sunt eu/suntem noi". Nu, problema ta nu este una de razvratire gratuita, a la Istrati, nici de comprehensiune (protestantismul en bloc si catolicismul sunt denominatiuni crestine caree practica o cateheza extrem de eficenta si documentata). Nu, intrebarile lui Mihai sunt pe de o parte, foarte vechi: drama omului care isi indreapta sperantele mai curand catre imanent decat catre transcendend, ca unitate de masura aBinelui. P e de alta parte, e o drama noua, a carui initiere trebuie cautata in nefasta zi in care a fost deschis CVII.
Reply With Quote