Subiect: Botezul
View Single Post
  #29  
Vechi 26.06.2006, 10:38:56
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Argumentatia ta are mari lacune. Scrii tu:
"Conform modelului apostolic, sunt botezati numai aceia care au crezut în Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. “Cine va crede si se va boteza va fi mântuit” (Marcu 16: 16). Aceasta se face printr-o singura scufundare în apa a persoanei, asa cum au facut-o apostolii, si cum s-a facut în primele secole dupa apostoli."

1.Inexact! Acest "personal" este un adaus neoprotestant. In Biserica Apostolica, botezul este o necesitate ontologica, fiintiala, nu o optiune. Nimeni nu asteapta sa creasca copilul pentru a-l vindeca de o afectiune care trebuie tratata urgent. Fiinta umana este bolnava de pacat si trebuie tratata. A, vrei sa spui ca pruncul nu are optiuni de alegere? Eu, ca parinte, am sau nu dreptul sa-mi impun religia mea fiului meu? Oare Mantuitorul Iisus Hristos, desi Dumnezeu adevarat, n-a venit in lume facand ascultare de Tatal Sau? Problema copilului va fi, atunci cand va creste, daca vrea sau nu sa faca sa rodeasca botezul pe care l-a primit. Si apoi, in Biserica Ortodoxa, copilul nu ar putea beneficia de celelalte Taine in lipsa botezului.
2.In care Istorie a Bisericii scrie ca Apostolii si cei de dupa ei au botezat printr-o singura scufundare? Ca Biserica, de la Cincizecime si pana acum boteaza prin 3 scufundari.
Reply With Quote