View Single Post
  #10  
Vechi 03.12.2010, 21:39:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Toate aceste lucruri laice nu-s rele în sine, chiar ne obligă și la lucruri bune, cum ar fi să dăm cadouri, devin rele când uităm de latura religioasă a sărbătorilor.
Bună observație. Numai că problema exact asta este: oamenii uită "latura religioasă" a sărbătorii. Ei uită ce este Crăciunul de fapt, și anume o zi onomastică: este aniversarea zilei de naștere a cuiva care a influențat istoria mai mult decât oricare om. Inclusiv istoria țării noastre. De ziua lui Eminescu, cei mici sunt duși cu școala sau puși să învețe din creația lui. Foarte bine. Dar de ziua lui Isus, se face același lucru, sau se uită ? Aș adăuga faptul că oamenii sunt ajutați să uite: prin supermarketuri, prin magazine, ba chiar și la Poștă, tot ce găsești sunt: crăciunei cu barbă, pitici, reni, brăduleți, săniuțe, globuri, ciorăpei cu petice, iar mai nou: cotoroanțe din pluș ori desenate. Nimic despre Pruncul. Nimic despre Maica Sa. Nimic despre tatăl Său adoptiv. Nimic nici măcar despre păstori, magi, tămâie, aur, smirnă, leagăn, bou, asin sau iesle. Acuma, nu că aș fi eu conspiraționist, dar nici nu prea cred ipoteza că toate acestea sunt rodul întâmplării.
Doar părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.12.2010 at 21:42:18.
Reply With Quote