View Single Post
  #22  
Vechi 11.08.2012, 13:50:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Finalul spre care privesti iti va modela pasii pe drum.Ca sa treci cu privirea prin ceata si sa vezi lumina care iti asterne calea ai nevoie de o metanoia a perceptiei spirituale.Daca oamenii si-ar ridica capul din pamant si ar privi imaginea servita perfid de lume din perspectiva luminoasa,glorioasa cum spunea cineva,a reintoarcerii Mantuitorului,ar observa cu usurinta ca realitatea de zi cu zi,plina de fals si suferinta,nu este realitatea finala.Daca am trai cu asteptarea plina de siguranta a reintoarcerii lui Hristos,cand tot raul acestei lumi va fi aruncat la o parte din calea prefacerii pentru un cer nou si un pamant nou,si cand toate lucrurile se vor vedea in lumina revelatiei lui Dumnezeu si a biruintei scopului Sau prin care binele invinge definitiv raul,atunci am intelege,ca sa inchei acest scurt text parafrazat,ca perspectiva crestina finala este una doxologica adica de slavire a lui Dumnezeu pentru biruinta Sa asupra tuturor vrajmasilor Sai.In acest caz nu ar mai exista o influenta determinanta a lumii asupra celor ce nu mai sunt din lume.Ramine ca fiecare sa isi ridice capul din pamant spre cer. ca sa vada ceea ce transforma si nu ceea ce mutileaza,sa vada ca biruinta prin moartea si invierea lui Hristos indica,ne arata spre ce sa ne indreptam privirea: ,,Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei.Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut."(Apocalipsa 21,3-4) Doamne ajuta!+

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.08.2012 at 13:52:50.
Reply With Quote