View Single Post
  #24  
Vechi 27.01.2013, 21:11:01
CiprianTm CiprianTm is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Cam 95% din ce e la TV e rau, parerea mea. Dupa 20 de ani de tv,net, jocuri, filme si alte cele, pot enumera cateva din efectele negative : pierderea timpului, obisnuinta cu imaginile tulburatoare, cu vampiri, demoni si alte aratari, sexualitate dusa la extrem, asa incat e greu sa nu interpretezi orice cuvat ca ceva sexual, lucrurile ca razbunare, mandrie, egoism si multe altele impotriva firii par lucruri normale, banale, indobitocirea populatiei, promovarea idolilor falsi : vedete TV, cantareti etc, ateismul, vrajitoria, cearta, razvratirea, lipsa de concentrare, patima(nu poti trai fara tv), majoritatea palcerilor au legatura cu acest mediu si altele.
Nu mi le amintesc pe toate dar nu tin minte sa mai fi vazut film/muzica/ emisiune tv care sa nu contina cateva din elementele astea, pur si simplu totul e anormal si te ingrozeste.
Spun asta dupa cateva luni in care am renuntat aproape complet la respectivele si am inceput sa merg la biserica(inainte eram credincios in sensul ca "Dumnezeu exista" si atat, iar cand nu dormeam, tot timpul il petreceam cu aceste prostii). Acum sunt multe imagini pe care pur si simplu nu le mai pot privi, si inainte ma uitam la ele 15 ore/zi. Imi afecau subconstientul incat nici noaptea nu puteam sa dorm.
Multa indobitocire si nefiresc e in toate aceste lucuri, foarte putine mai sunt calumea, asta e parerea mea.
__________________
Iarta-ma, Iarta-ma, Iarta-ma, Dumnezeul meu ! Pentru felul meu firesc, printre oameni cand pasesc, pentru traiul in zadar, Doamne Iarta-ma Tu iar, pentru nevegherea mea, de-a ramane-n voia Ta, pentru tot ce-a fost murdar, Doamne Iarta-ma Tu iar!
Reply With Quote