View Single Post
  #7  
Vechi 17.10.2009, 17:02:30
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valeria85 Vezi mesajul
Domnule draga,

Eu am cunoscut cateva persoane de provenienta evreica, dar nu am avut niciodata posibilitatea de a intra in discutii religioase.

Am si eu o nelamurire: dumneavoastra va ghidati dupa Biblie sau dupa Talmud? Sau mai precis, care e mai importanta? Cuvantul lui Dumnezeu sau talmacirile oamenilor?

Ca din cate inteleg, avem cam toti aceeasi deficienta: nu putem citi Biblia in limba veche, dar ne dam in cap' unii la altii...si sustinem cu tarie ca avem dreptate. Dvs ati citit Biblia Ebraica in limba originala, sau doar traduceri?
Stimate domn.Evreii religiosi sunt ghidati (cum scri dumneata ,indrumati cum pretind ei ) dupa VT din care ei vad indrumrea si prescrierea legilor Judaismului. Sunt 613 legi care evreii implinesc in Judaism,bineinteles ca este vorba de cei religiosi si nu laici.
Talmudul este o culegere de legi si explicarea lor. De exemplu, un capitol se refera la femei.Cand este voie si trebuie sa se culce cu barbatul deoarece asta este voie si trebuie ,numai in acele cateva zile "fertile" din luna.Cate zile dupa nastere are voie s.a.m.d.
In alt capitol am citit cum se rezolva asa o problema: Daca cineva iti transporta pe magarul lui ceva si in mijlocul drumului magarul moare, trebuie sa platesti transportul in intregime, partial sau deloc. Raspunsul explicat, plata partiala. Mai presus de orsice,nu ia in serios publicatile antisemite mincinoase despre ce este scris in Talmud. Poti gasi mai pe larg pe Wikipedia.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote