Subiect: despre iubire
View Single Post
  #4  
Vechi 20.04.2012, 16:06:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
am ales sa ma tzin strong de ortodoxie, dupa mai multe rateuri in alta directzie. astfel ca, in casnicie ma straduiesc cat pot de mult. posturi, slujbe, rugaciuni, etc. multe, multe greseli in schimb.fiecare zi este un nou inceput, nu o continuare si nu stiu cat de bine este asta.ma straduiesc din toate puterile sa iubesc cu adevarat, sa invatz sacrificiul adevarat, daruirea reala si iubirea cea dreapta! dar ceva nu se leaga. am renuntzat la o iubire, inainte de casnicie, o iubire care se implinea de la sine, dar nu era pe calea ortodoxa, ci cu iz oriental. si am spus ca e mai bine sa fiu cu Hristos si sa ma straduiesc sa iubesc, decat sa traiesc o iubire (care era si vindecatoare pe langa implinitoare pe toate planurile si venea de la sine) care nu il contzinea pe Hristos. asa am gandit atunci. au trecut ani de atunci, si vindecarea totala nu apare. poate am gresit pe undeva? poate trebuia sa las totul si sa aleg iubirea aceea? nu mai inteleg nimic. doar va rog sa imi spunetzi ce este iubirea.
Ce e iubirea? Cred ca iubirea este o foarte saraca nuanta a Dumnezeului din noi. Iubirea NU e egoism. Ea e generozitate, e sacrificiu, e dor necuprins, e dulcea chemare a prezentei celuilalt... Iubirea este in aceiasi masura profund si superficial... Profund, pentru ca uiti de tine, superficial fiindca esti orb fata de trasaturi esentiale care in alte conditii le-ai condamna si ai sta departe de ele... Iubirea omeneasca este fixista si subiectiva si ne face extrem de vulnerabili. Iubirea urla, iubirea canta, iubirea plange, iubirea rade, iubirea rabda, iubirea tace, iubirea zace, iubirea intinereste, iubirea insanatoseste, iubirea zapaceste, iubirea darama ziduri, rupe lanturi, iubirea incalca legi scrise si nescrise, iubirea distruge mituri si reguli...
Iar asta e doar o farama micuta, poate a miia parte dintr-un intreg, asa cum ne iubeste Dumnezeu pe noi. Daca omul si-ar aminti de Dumnezeu cu acelasi drag asa cum isi aminteste de fiinta iubita, ar deveni sfant pur si simplu... Dar... iubirea omeneasca e o boala de care fiecare se vindeca in timp foarte scurt...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote