View Single Post
  #10  
Vechi 04.07.2012, 16:57:34
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Hristos a Inviat!

Am 16 ani si inca nu am o iubita. Cauza este simpla.. vreau o viata curata in Hristos.
Insa eu nu stiu daca este bine sa nu sa ai o iubita la acesta varsta, luand in calcul si cazul adolescentelor din ziua de astazi, care se rezuma numai la placerea trupeasca, nevrand sa auda de Dumnezeu, ce sa mai vorbim si despre o viata impreuna cu Hristos.
De aceea as vrea niste sfaturi, cum sa procedez. Cred ca varsta de 16 ani este una care "necesita" o prietena, atat pentru corpul meu care este intr-o schimbare permanenta, dar si pt. pregatirea vietii de familie, dearece o prietena te maturizeaza, incepi sa ai responsabilitati.

Asa ca astept cat mai multe raspunsuri pertinenta, care sa ma ajute. Doamne ajuta! Multumesc.
Ce frumos ! La o varsta atat de tanara sa ai aceasta preocupare absolut superba!

Sa iti dau o povestioara din "cealalta parte a gardului " - cand aveam eu 16 ani credeam ca si speram sa gasesc pe cineva sa ma iubeasca, sa ne casatorim si etc. Pt mine nu contau coordonatele timpului, ca aveam 16 ani si ca eram tanara ma gandeam asa in general la ce viata frumoasa o sa am, cu un sot iubitor, cu copii frumosi sa merg in oras sa le cumpar buburuze.

Frumos gand, nu? Intr-adevar, frumos, dar fara Dumnezeu, s-a transformat in iad.

Eram la liceu in clasa a 9-a si vroiam sa ma integrez in grupuri, sa fiu si eu adolescent normal, sa am iubit, sa ies la suc - nimic rau pana aici. Cu timpul, aceasta dorinta si-a facut radacini adanci in mine, incat a ajuns de la " ce frumos ar fi" la "am nevoie, imi trebuie ", incat am facut alegeri proaste si am inceput sa fac compromisuri:

"lasa ca un suc n-are nimic", "lasa ca daca stau mai tarziu e ok " si uite-asa , pana sa-mi dau seama, am facut compromisuri pana la pacate grele si nici nu mi-am dat seama. Vezi tu, trecerea asta e fina, ca daca ar fi vizibila, toti ne-am feri de ea. Nici nu-ti dai seama cand ai picat in prapastie.

Este normal ceea ce simti, dar nu pune in prim plan , pentru ca fereasca Dumnezeu sa se transforme in obsesie.

Implica-te in activitati cu biserica ta si vorbeste despre aceasta cu duhovnicul tau, pentru a te ajuta.

Dumnezeu sa te lumineze ! xxxxx
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote