Subiect: Vopsitul parului
View Single Post
  #28  
Vechi 21.12.2010, 17:41:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un parinte duhovnic mi-a spus sa nu-mi vopsesc parul si nu l-am mai vopsit. Parul meu acum e grizonat spre alb si-mi place asa. Si ii place si sotului meu. Am grija sa-mi asortez hainele tinand cont si de culoarea parului. Daca-mi pun in cap sa fiu eleganta, reusesc fara probleme.

Da, se poate sa fim placute atat lui Dumnezeu cat si oamenilor.

,,Maica Domnului nu s-a vopsit. De ce vrei, femeie, sa fii mai mult decat ea?" -spunea un duhovnic despre care am mai scris pe acest forum. Spun sfintii ca podoaba femeii este smerenia. Nicio vopsea si nicio bijuterie nu o pot inlocui.

Daca barbatul vede in femeie doar un trup, s-ar putea sa fie atras si de alte trupuri... Daca insa vede o tovarasa de viata inteleapta, care-l mai pune sa si posteasca si sa se roage impreuna cu copiii, atunci s-ar putea sa simta dorinta de a fi un bun crestin. In acest caz va aprecia o tinuta crestineasca decenta, in conformitate cu canoanele ortodoxe.

In orice indreptar de spovedanie in lista cu pacate sunt trecute: taierea si vopsitul parului, vopsirea unghiilor etc. O femeie nu pierde nimic daca renunta la acestea si cauta sa se asemene cu Preasfanta Nascatoare si cu cele care cauta sa-I placa lui Dumnezeu, nu cu cele care cauta sa fie placute barbatului.
Reply With Quote