View Single Post
  #20  
Vechi 17.06.2021, 12:16:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dovada respectiva e ca am mila ca sa nu-l trimit la munca la manastire cand omul se vede ca abea se tine pe picioare si de aia nu-s sectar ci ortodox in timp ce tu te-ai dovedit teren fertil, credul, la barfa si superstitie inoculata de necredinciosi la adresa mea.

Daca vroiam sa-l pun la lucru l-as fi trimis la una din manastirile ortodoxe zidite de Cele7Tr.Apocaliptice, Vladimiresti, Prislop, Draganescu, Maglavit, Recea, Glodeni Vale si-l inrolam in OD, dar mi s-a facut mila de el si i-am recomandat sa-si faca din camera si din patul lui si din haina lui manastire si i-am dat lucrare simpla de facut, asa ca pentru un vicios notoriu care se lupta sa iasa din sclavie... asa ca mine.


Aparati ortodoxia de Hristos-Cuavnatul? El sufla prin Trambite!


(PS: iar te superi? iar ma reclami? sper ca-ti dai seama ca nu sunt sectar, neo protestant si nici Ewald Frank-enstain si ca am tot dreptul sa raspund politicos si ortodox ca sa alung orice barfa si superstitie mincinoasa ce planeaza asupra adevarului Adevarat pe care unii vi le baga in cap si voi le aplaudati si le credeti doar pentru ca sunt minciuni-barfe si superstitii, emanatii de necredinciosi care acuza.)
Daca Biserica a spus ca esti sectar cum poti sa fii altfel?

Daca toti spunem pe forum ca duhoarea e de sectar cum poti sa fii altfel?

Hristos nu sufla prin trompetele sectare pe care le invoci, sunt demonizati acolo...


Manastirea este unul dintre cele mai bune lucruri pe care le poate face.

Este un loc plin de lumina, de Duh Sfant, de curatenie, este inconjurat si aparat cu rugaciune. Este cu totul altceva.

Ce tot elucubrezi sectareli ieftine, pareri de sectar care nu intelege nimic din ortodoxie?


Il inveti si pe el "calea ta", sa fie singur si fara ajutor si sa asculte doar de el? Pai a facut ca tine, a mers de capul lui si a ajuns... in droguri si bautura. Tu ai ajuns intr-o secta. Esti si tu un alcoolic dar in cele duhovnicesti si nu esti diferit de el. Cam aceeasi problema o ai si tu. Drogat si alcoolic, cu drogul ereziei si bautura hulei.

De ce nu te duci tu la o manastire poate iti ies drogurile si alcoolul din cap. Sau poate te-au dat afara de acolo pentru erezie?


Mai bine fa tu o cura de dezintoxicare, in loc sa vezi paiele din ochii altora.

Si nu mai da sfaturi "dottore", cand barna din ochii tai si boala ta este cu mult mai grava decat ce vezi la el. El are bolnav trupul, tu mintea si duhul.

Inteleg problema ta, tu nu rezisti intr-o manastire de asta ii inveti pe altii sa nu mearga, ca tu nu "poti" manastirea. Nu te lasa aghiuta sa calci pe la manastire poate poate se trezeste vreunul mai destept sa te lumineze. Si de asta ocolesti subiectul cu dexteritate. Tu poti doar manastirea NIP din care arunci cu invective in alte manastiri.

Pai bai aghiuta deghizat in NIP, ia fa tu o cura de manastire si spune-ne daca iti iese NIP din cap.

Citat:
si i-am dat lucrare simpla de facut, asa ca pentru un vicios notoriu care se lupta sa iasa din sclavie... asa ca mine.
I-ai dat lucrare simpla - ce figuri ai in cap, un alcoolic si drogat in cele duhovnicessti explica unui om care cauta vindecare ... calea vindecarii, cand el insusi e bolnav pana in maduva oaselor.

Dottore Moroco, vindeca-te pe tine insuti!!!

Lasa paiele din ochii altora si vindeca-ti barnele din ochii tai.

Last edited by gpalama; 17.06.2021 at 12:22:59.
Reply With Quote