View Single Post
  #91  
Vechi 16.11.2011, 12:31:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

e usor de vorbit, mai ales daca nu ai copii.
atunci cand mas-media te asalteaza cu tot felul de mos-craciuni, cand vitrinele magazinelor sunt pline de mos-craciuni, cand chiar si pe strada ii intalnesti, mai spune-i copilului ca nu exista mos craciun.
Intrucat nu-l puteam scoate din viata copiilor pe mos-craciun, l-am increstinat. Astfel mos-craciun este un batranel simpatic, care la porunca Domnului aduce darurile copiilor cuminti.(i-am ancorat radacinile in batranul Craciun, care se converteste in urma vindecarii miraculoase facute de Maica Domnului cu sotia sa Ana) .
Si nu cred ca am facur rau: acelasi lucru l-a facut si Biserica primara, cand a increstinat anumite sarbatori pagane: Rosalia, Floralia(devenite ulterior Rusalii, Florii).
Copilul traieste intr-o lume frumoasa, cu printese si imparati, cu eroi, oamenii care se folosesc de animale salbatice ptr a trai, oameni care fac minuni. E pacat sa ii spulberi aceasta lume zicandu-i ca nu exista. Oare chiar nu exista sau nu o mai percepem noi din cauza prea multor ratiuni?Printese avem destule, printre sfintele Mucenice si Imparatese, eroi de asemenea(Sf Gheorghe). Il avem si Pe Sf Gherasim, cel care era prieten cu leul.Avem de asemnea si sfintii doctori fara de arginti, care erau facatori de minuni.Oare Mos-Craciun nu exista? Poate ca in chipul mosului in rosu cu barba alba nu exista, dar oameni ai lui Hristos care sa iti deschida usa si sa iti aduca o plasa de fructe sau o jucarie ptr micut cu siguranta exista. Asadar, nu ne oprim la personajul mos-craciun ci ne axam mai mult pe simbolistica lui(a omului care il iubeste pe Dumnezeu si din dragoste fata de acesta isi ajua aproapele.)
Asadar, si eu cred, Mos Craciun exista!
Si culmea, il intalnesc in toate perioadele anului.Si prin extensie, cred ca si noi am putea fi periodic un mos craciun.
Cred ca noi, adultii am uitat sa mai credem. Nu in povesti, ci in minuni. Minuni pe care le savarseste zilnic Hristos.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 16.11.2011 at 16:27:25.
Reply With Quote