View Single Post
  #23  
Vechi 27.04.2012, 13:29:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Mi se pare cam nedrept sa judecam femeia aceea care are parte de un asemenea "tratament" si totusi, daca divorteaza, sa fie condamnata la singuratate. Si in plus, Hristos cred ca a vorbit de cazurile in care sotii sa se comporte catusi de putini civilizat unii cu altii, nu asa. Sau El s-o fi referit si la astfel de cazuri?
Stiu ca judecata oamenilor nu este ca cea a lui Dumnezeu, dar tot imi doresc sa aflu cat mai multe pareri si la intrebarea: se poate/credeti ca violenta se incadreaza in randul desfranarii?
Învățăturile Domnului nu condamnă pe nimeni. Ne lasă toată libertatea să le împlinim, dacă vrem. Noi ne asumăm sau nu unicitatea căsătoriei. Dacă suntem slabi duhovnicește, căutând o împlinire la nivel sufletesc-trupesc, singurătatea ne va fi, probabil, chinuitoare.
Biserica s-a arătat îngăduitoare cu slăbiciunile noastre și, prin pogărământ, admite până la a treia căsătorie, numind desfrânare abia ceea ce depășește acest număr.
Totuși, a doua și a treia căsătorie nu mai sunt taine decât dacă unul dintre miri n-a mai fost căsătorit.
Reply With Quote