View Single Post
  #34  
Vechi 30.10.2016, 06:55:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Nu mai suntem hotărâți să facem ceva, ci determinați.
Acest englezism este britanism pur. Viitorul e al americanismelor. Peste 10 ani vom spune "suntem comisi sa facem ceva". Pariu ?

Citat:
Nu mai realizăm, ci implementăm.
Acest neolatinism pe filiera franceza a fost lansat de Petre Roman, care, studiind la Toulouse, uitase rusa natala. Imi amintesc perfect ca la el am auzit prima data si ca o baga pe aia cu "implementarea" pana ajunsese de ma zgaria pe urechi.

Citat:
Nu ne mai ducem într-un loc, ci într-o locație.
Termen ambiguu pentru mine. Cand aud "locatie" ma gandesc la un loc inchiriat. "Locatar", termen intrat de mult in sangele limbii, frantuzism la origine, are sensul de baza de "chirias" si se foloseste, in franceza, in opozitie cu "proprietar". Astazi, "locatar" are sensul de "locuitor", dar ceva din sensul de baza s-a pastrat, ca in "contract de locatiune".

Citat:
Nu mai consimțim, ci achiesăm.
Termen din jargonul juridic tinzand sa intre, prin efractie, in lexicul de baza.

Citat:
Nu mai avem frizeri si croitorese, avem hair stylisti si creatoare de fashion.
Cu asta am patit-o personal. Cand i-am spus frizerului ca e frizer, s-a oparit si mi-a raspuns taios: "Domnule, eu sunt hair-stylist!". Trebuia sa-mi dau seama singur, ca mi-a cerut o suta. Daca era frizer, imi cerea zece. Trebuia sa-i raspund ca nu mai sunt medic: de azi inainte, sa-mi zica fizician si, cand vine la mine, sa-mi plateasca onorar de fizician.

Citat:
Cu alte cuvinte, deținem o oportunitate pe care suntem determinați să o implementăm într-o locație pe care am anvizajat-o, achiesând la o mentenanță care e un must și asupra căreia ne focusăm in expectațiunea unui feed-back pozitiv."
Are dreptate Meister Plesu. Pe de alta parte, nihil nove sub sole: citind presa de acum un secol si jumatate, mi se pare savuroasa coexistenta dintre arhaisme si bonjurisme de ultima ora. Era pe vremea cand Penes Curcanul anvizaja sa purceada la rezbel. Este un merit al lui Eminescu, aproape profetic as spune, de a fi ales acele cuvinte care vor dura in poezia lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote