View Single Post
  #28  
Vechi 10.02.2010, 10:07:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Imi cer iertare, nu vreau sa agonisesc lauda pt postul meu, spunand ca "postesc de 3 ori pe saptamana"... dar eu cred ca aici este putin si trb mirenilor.
Vedem preoti care nu postesc, care nu fac nici macar sfintele slujbe, care fumeaza in usa bisericii, care te jecmanesc de bani...
Si totusi nimeni nu le spune nimic. Ma refer la enoriasi. Ca noi, ceilalti preoti... suntem priviti ca niste farisei daca ne criticam "colegii".
De ce?
Daca tatal tau face un lucru gresit, oare tu, cu inima in dinti, e drept, nu ii spui ca a gresit? Din dorinta de a-i fi mai bine. Din dragostea parinteasca. Simti asta, nu?
Si atunci de ce nu ingrijim de parintii nostri sufletesti? NU ne pasa?
Si ei sunt oameni. Si gresesc. (vb din exp.)
De ce ii dojenim? Poate macar de ochii enoriasilor sa tina poruncile Bisericii.
Vezi ca nu posteste parintele, il intrebi: Parinte, Biserica zice sa postim. Eu de ce sa postesc? (si el cu ciolanu` in mana va zice... chiar as fi curios de un asemenea raspuns.)

Cat priveste postul celor care fac munci grele...
Norocu` lor, nu?
Multi se ascund in spatele acestui paravan.
Nu fac ei asemenea munci grele 40 de zile. Dar in perioada asta, nici nu incearca sa posteasca.
Puterea nu sta in carne, cum gresit se inteleg, in special taranii... dar, azi, in lumea moderna, cand vedem pe toate produsele calorii, proteine...s.a.... observam ca 100g de sunca au 160 de calorii si 200g de banane au 180 de calorii. Daca vrei, poti sa muncesti ce si cat vrei mancand de post.
Nu vedeti cat se munceste la manastiri? Zilnic. Credeti ca la unii se face dezlegare acolo?
Inca nu am vazut postitor lesinat de foame din cauza muncilor.
Dar mananca de post, diversificat si natural.
Sa nu ne facem din post o preocupare separata de rugaciune, de ascultarea de Biserica.
Pentru ca: "Acest soi de draci nu iasa decat cu rugaciune si cu post".
Doamne ajuta-ne!

Ma scuzati,dar eu nu am intalnit om care sa mearga la Biserica in fiecare duminica si sa nu posteasca ,asa cum este randuit...Si nici preot...

Este o problema cu neacceptarea postului la acei crestini care nu tin legatura cu Biserica!
Reply With Quote