View Single Post
  #5  
Vechi 15.06.2012, 18:55:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Amintirile si socul creeat de moartea unui coleg,pe cand aveam 10 ani si am intalnit pt prima data un deces fata in fata,ma fac sa ma mai gandesc daca este benefic pt un copil sa cunoasca acest eveniment tragic si profund incarcat emotional,la o varsta cand nu si-l poate explica!

Comentariu de mai sus,nu stiu cum sa-l interpretez vizavi de perceptia unui copil de 3-4 ani(ca cel din discutia de fata)???Peste masura de pompos,poate...??!!
Desigur ca fiecare parinte este liber sa-si educe copiii asa cum crede el de cuviinta,insa asta nu ma poate opri sa nu observ uneori,ridicolul situatiei.
"Ptr ca sa inteleaga ca si moartea e o etapa a vietii, iar pt noi crestinii e un prag ptr a ne intalni cu Hristos. Copilul trebuie sa inteleaga ca in viata avem si momente in care ne bucuram, cum e nasterea unui prunc, dar si momente in care plangem, atunci cand cineva drag ne paraseste.Iar ptr ca acest prag sa nu fie dureros, crestinul trebuie sa se pregateasca. Uite exemplu sfintilor: ziua lor de adormire e considerata zi de praznic ptr crestini: caci e ziua in care ei au ajuns in Imparatia cea mult dorita, unde Domnul i-a rasplatit ptr viata lor frumoasa."

Mda...
Asa gandeam si eu pana sa am copiii. Ca micutii au un nivel de intelegere destul de scazut, ca nu pot pricepe mare lucru ca trebuie explicat asa ca la niste fiinte cu o capacitate scazute de a pricepe.
Realitatea a fost insa alta. De multe ori suntem luati prin surpindere de multe afirmatii facute de copii.
Ex:
Care e numele de familie al Maicii Domnului?
Daca prin nasterea sa, Domnul zdrobeste capul sarpelui de ce mai exista rau? De ce mai exista diavol.
Daca nimeni nu se duce sa il ajute pe Domnul, sa stii ca ma duc eu sa ii duc crucea.

Ingerii il apara pe Domnul sa nu il omoare iudeii?
nu, Domnul ii apara pe ingeri.De cine ii apara? Ingerii sunt nemuritori deci nimeni nu ii poate omori, cine poate sa le faca rau?
etc.
(intrebari puse de copii de 3-4 ani)

Am ramas surpinsa cat de mult pot intelege anumite lucruri subtile, cred ca datorita curatiei inimii lor si credintei curate.Ei accepta adevarurile mai usor decat mintea noastra rationala.

Asadar, vazandu-i pe ai mei, consider indreptatite cuvintele fratelui Costel, ca daca ii pregatim pe copii cum se cuvine--si aici intervine taina pe care noi o stim dar n-o intelegem-atunci ei vor putea intelge moarta ca pe ceva ce este: o trecere.
Doar ca din cauza neputintei noastre, ni se pare ca si copiii ar fi la fel
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote