View Single Post
  #3  
Vechi 30.04.2015, 00:36:20
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Problema e in noi!

Corinusha@
Aveam un parinte duhovnic care atunci cand ceva nu ii placea, in ceea ce ii spuneai la spovedanie ,nu te certa direct de multe ori(probabil ca sa nu te dezvinovatesti-ma gandesc nu stiu motivul exact) ci la predica spunea,certa ca si cand vorbea cu toata lumea,ca si cand certa mai multi.La un moment dat ii spun de multele mele incercari si in predica raspunde ceva care zic eu e potrivit si ptr situatia aceasta:"Nu datoriile la banci,,CAR-uri,datoriile sunt problema ci in noi este problema..."

M-am dus cu soacra mea intr-un sat vecin si am vazut casuta in care a copilarit, in urma cu mai bine de 70 de ani.O casuta mica care avea trei camere si in care locuiau 8 oameni si copii.Doi bunici,doi parinti si patru copii.
Da 8 oameni in 3 camere.
Si toti cu caractere frumoase ,harnici si comunicativi.Traiau mai demult trei generatii intr-o casuta nu prea mare ,mai apareau ceva probleme intre generatii, dar pana la urma invatau sa coabiteze impreuna.Si copii nu aveau doar doua modele de unde sa "copieze" comportamente ci patru.
Eu la astea le zic case BOGATE.
Veti zice dar cum sunt casele sarace???
UN apartament de 3-4 camere in care fiecare sta in camera lui un parrinte la TV si copilul si celalalt parinte fiecare la un calculator si comunicare minima!

Ma gandesc daca problema (ca in cazul parintelui amintit mai sus) nu e in datorii, sau in lipsa puterii de a achizitiona un aparrtament, sau in faptul ca alegem calea mai usoara ...si nu mai putem(sau nu stim) sa ne jertfim, sa stam impreuna...sau nu stim ca poate asta este calea.
Societatea ne face sa ne regrupam, sa locuim impreuna.Vobeam cu un tanar si ii spuneam:"Cred ca acum nu o sa te opresti pana la trei copii"(i se nascuse unul).Iar el raspunde :"Noroc ca traiesc bunicii si ma ajuta ca nu ne-am descurca(in zona noastra salariile nu sunt prrea mari)(parintii i-au murit)singuri,asa ca maxim inca unul ",cu toate ca locuiesc in casa bunicilor.
S-a facut un studiu cu cel mai fericit popor din lume si la un moment dat era Bangladesh.Lucru care stiu despre tara asta, este ca are una dintre cele mai mari, daca nu cea mai mare densitate de oameni pe Km patrat.Deci cu cat suntem mai apropiati daca avem si o atitudine potrivita ,cu siguranta ca nu ne mancam,dimpotriva... vom fi mai fericiti.
Deci lipsa casei nu e o problema ,problema e in noi.Eu asa cred!!