View Single Post
  #5  
Vechi 01.05.2015, 10:00:59
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Este bine ca tinerii sa incerce sa-si pastreze fecioria pana la casatorie. Dar daca totusi s-a intamplat de au cazut in pacat sa nu deznadajduiasca. Sa alerge la un duhovnic si cu credinta in Dumnezeu pot a aiba o casnicie fericita chiar daca fata nu a fost virgina in noaptea nuntii s-au s-a culcat cu alti baieti inainte sa-l cunoasca pe viitorul sot. Sunt o sumedenie de aspecte care te fac a nu fii o povara pentru celalalt.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
M-a surprins putin titlul firului si nu stiu de ce m-am gandit la boala, sau la batranete. Acolo se pune de obicei problema de a fi povara sotului/sotiei sau copiilor.
In rest, atata vreme cat suntem in putere se presupune ca ne putem descurca singuri in toate.
Pe urma am citit postarile si am inteles despre ce este vorba.
Si scriu si aici ceea ce mai adineauri am scris pe alt fir, ca raspuns la framantarile lui fallen.

Tinerii nu sunt si nu au fost niciodata pregatiti ca lumea pentru casnicie, pentru viata in doi.
Si ma deranjeaza ca parintele de le manastire discuta despre aceste aspecte.
In sensul ca in general biserica altceva spune despre tineri si familie.

Tocmai parintele spune despre pregatirea tinerilor pentru familie cand in biserica ortodoxa nu se face nici un fel de pregatire in acest sens.
Altii fac si este foarte bine.
E vorba despre pregatirea dinainte de nunta in care preotii sa discute cu tinerii.

Si familia si medicii si scoala au rol in educatia tinerilor pentru familie.
Fiecare in problemele lor.

In schimb sar toti si spun: vai cum sa spun tinerilor despre probleme medicale, de fiziologie si anatomie, despre copii?

Eu nu stiu de ce este revoltata Corinusha.
De ce trebuie sa se casatoreasca tinerii atat de devreme?

In vremea parintilor si bunicilor nostri era moda sa se marite fetele la 16 ani.
Nici scoala nu aveau, nici nu stiau multe lucruri, inca erau copile si nestiutoare.
Nu mai aveau tinerete si copilarie.
Iar baietii nu trebuiau sa stie nimic: armata si facut copii si sa aduca bani in casa. Bun.

Mai tarziu s-a schimbat moda. Si pe buna dreptate.
Orice tanar(a) trebuia sa-si vada de scoala, sa invete o profesie.
Se cunosteau, ieseau impreuna, isi faceau si tineretea.
Si asa erau pregatiti pentru familie.
Si trupeste si material si aveau si minte mai multa.

Azi incep sa faca fetele de la 14 ani copii. Nu termina scoala macar, nu au o profesie, nu au din ce trai. Nimic. Nu stiu nimic.
Nu au copilarie. Nu au tinerete. Copii care fac copii. Pentru ce?
Nu au timp nici sa invete ceva de la parinti.
Nici extrema cealalta nu e buna: sa stea sa faca nu stiu cate masterate si doctorate si cariera si abia pe la 40 de ani sa se gandeasca la maritis si copii.

Pana si animalele intai isi fac un cuib si apoi isi gasesc partenerul si fac pui.
Si nu invers.

A avea unde sa stea inseaman nu numai sa aibe locuinta personala, ci un loc unde sa poata locui. Unii stau cu chirie, altii pe la parinti.
Dar este cumplit ca sunt in ziua de azi si tineri care nu au unde sa stea efectiv. Si nu au serviciu. Si stau cu copil pe strazi.
Poate ca la asta se referea parintele.

Tinerii trebuie invatati, educati si trebuie sa aibe responsabilitate. Mai ales cea din urma le lipseste. Gata vor prieten(a) si gata turnam copii.

Educatia de acasa lipseste: de la spalat si imbracat si cum se mananca (dar corect) si pana la organizat gospodaria, gatit, cusut, crescut copii.

La scoala sa invete: profesie, aspecte financiare, lucru manual, reparatii, aspecte economice etc.

Nici biserica nu trebuie numai sa interzica si sa arate cu degetul: vai virginitate, vai sa nu stim nimic medical (cum se fac sau nu se fac copii), vai fata sa fie asa, sa se imbrace asa, vai post, vai pacat, vai nu stiu ce.