View Single Post
  #4  
Vechi 27.05.2016, 20:15:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alessanderonline Vezi mesajul
Este vorba ca eu mai cant si muzica de iubire, de sentimente, omeneasca, nu numai la strana la Biserica.
Dv sunteti cel chemat sa cunoasteti si sa puneti limitele. Iar cand aveti dubii, intrebati ingerul dv gardian. Este cel mai aproape de dv si a primit misiunea speciala de a va bune sugestii.

Am cantat adesea la petreceri. Pe vremea cand eram student, era o practica obisnuita si ma intristeaza sa vad ca tinerii nu se mai aduna sa cante impreuna. Nu am considerat ca pacatuiesc cantand, cu ceilalti, piese de tip "Jeana e croitoreasa" sau "Ecaterino, vedete-as moarta", ori altele din acelasi registru. Dar am pacatuit atunci cand am mimat, la misto, o slujba, miorlaind cu o cadelnita in mana si cu crucea de preot a bunicului meu agatata de piept. Am luat in usor numele Domnului. Am depasit, atunci, o limita. Aveti grija de dv: sa nu faceti la fel! De asemenea, evitati indemnurile la moravuri usoare, sau punerea in lumina buna a ceea ce este rau ori invers. Acestea sunt pacate.

Citat:

cum canta spre ex. Aurelian Andreescu, Luis Miguel, Marcel Pavel, Celine Dion, Michael Buble sau multi altii de acest gen.
Muzica acestor artisti e folositoare sufletului. Céline Dion este o catolica traditionalista ("hard-core"), cu numeroase cantece despre Dumnezeu.
Important e sa nu cantati ca Marilyn Manson, Lady Gaga, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote