View Single Post
  #3  
Vechi 19.12.2011, 00:47:55
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Malcolm Muggeridge spunea ca in zilele nostre,,ar fi fost foarte putin probabil ca nasterea lui Isus sa fi fost permisa.Sarcina Mariei,in conditii vitrege si de la un tata necunoscut,ar recomanda un caz clasic de recomandare pentru avort,iar spusele ei,potrivit carora conceptia s-ar fi realizat ca rezultat al interventiei Duhului Sfant,ar fi trimis-o direct intr-o clinica de psihiatrie,confirmand necesitatea intreruperii sarcinii.Astfel,generatia noastra,care are nevoie de un Salvator,poate mai mult decat oricare alta,ar fi prea inclinata spre umanism ca sa-i ingaduie sa se nasca".Venirea Lui a fost intr-un grajd dintr-un loc prea mic sa apara pe o harta,cu mai multe animale decat oameni in jur iar mareata priveliste s-a dezvaluit unor tarani analfabeti care pazeau turmele altora.Ciudat mod de a veni ca Fiul al lui Dumnezeu in lume,cu greu se putea mai umil de atat.Ma intreb cati dintre noi,daca am fi fost acolo,am fi crezut precum pastorii."Haidem sa mergem pana la Betleem si sa vedem ce ni s-a spus si ce ne-a facut cunoscut Domnul." Ma intreb ce simtim azi in raport de acel moment,de tot ce s-a declansat din aceea clipa.Ce am fi simtit,stand in aceea noapte,precum ciobani aceea anonimi,si privind la acel prunc care poate scancea in bratele Mamei Sale.Cine a crezut in ceea ce ni se vestise?
Reply With Quote