View Single Post
  #21  
Vechi 08.06.2012, 16:19:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Observ că faceți sitincție doar între material și nematerial.
-Dpmdv duh-suflet-trup înseamnă trihotomie.



Domnule Demetrius, am o rugaminte. Daca se poate. Intai de toate, v-as ruga frumos sa cititi cu atentie ce scriu si daca se poate, sa nu puneti etichete definitive. Discutia e incomparabil mai ampla si nu am avut pana acum pretentia ca as fi epuizat-o in doua postari. Multumesc frumos.

Am scris mai sus ce inteleg eu prin dihotomie si trihotomie. Nu e nevoie sa fiti neaparat de acord cu mine. Mai zic o data si ultima data, motivatia pentru care sustin ideea de dihotomie: omul e o fiinta dihotomica, in sensul ca e alcatuita din doua parti mari si distincte: trup creat din țărână si suflet nascut din suflare de la Dumnezeu. Doar acestea doua. Nu mai multe. Eu altele nu mai stiu.

Ca, la randul lor, fiecare din acestea doua, e obiectul de studiu al stiintelor, anatomiei, medicinei, psihologiei, psihiatriei, filosofiei, antropologiei, teologiei, si ca pt. a fi mai bine intelese, au fost structurate pe mai multe sectiuni distincte, asta e cu totul altceva, ce tine de metodele epistemologiei, nu de opozitia dihotomie versus trihotomie. Imho.

Daca dvs. tineti neaparat sa sustineti ca omul e trihotomic, adica pe langa cele doua parti mari ( țărâna organica si suflarea de la Dumnezeu), ar mai avea o parte distincta, diferita atat de trupul creat din țărâna, cat si de suflarea de la Dumnezeu, asta e, sunteti liber sa credeti ce doriti. Cine-s eu sa va interzic ce sa credeti?

In timp ce trupul e diferit ca esenta, ca substanta de suflarea de la Dumnezeu, duhul si sufletul omului nu sunt diferite ca esenta, ci sunt nascute din una si aceeasi suflare de la Dumnezeu. Duhul nu e altceva diferit de suflet, nu are alta esenta, ci e doar partea cea mai profunda a lui. De aceea, conceptia ortodoxa sustine dihotomia: omul e alcatuit doar din trup creat din tarana si suflare de la Dumnezeu.

Firea umana, creata de la bun inceput pentru a se inrudi atat cu lumea materiala, cat si cu lumea duhurilor, e menita sa depaseasca acest punct initial neutru si sa ajunga „partasa dumnezeiestii firi”, adica fiecare om, sa dobandeasca in sine harul Duhului Sfant si odata cu asta, si natura si cosmosul intreg sa se impregneze de har.

Last edited by delia31; 08.06.2012 at 17:23:56.
Reply With Quote