View Single Post
  #16  
Vechi 26.08.2013, 15:57:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Păi, cum să vă spun... calitatea vieții duhovnicești depinde, chiar esențial, tocmai de Sfânta Împărtășanie.
Sfanta Maria Egipteanca nu a gandit asa. Acolo in pustie a luptat cu gandurile si cu patimile ei, a plans cu adevarat pentru pacate, iar inainte de trecerea la cele vesnice s-a si impartasit. Parintele Cleopa spune ca exista mai multe feluri de impartasanie.

http://carteromaneasca.wordpress.com...-impartasanie/

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Creștinul nu primește Trupul și Sângele Domnului doar așa, ca un premiu. Nu ca recompensă pentru merite, ci ca medicament suprem pentru întărire întru sfințenie. Tocmai pentru a căpăta puteri noi ca să ducă lupta duhovnicească mai departe.
Stii povestea cu particpantii la cina. Pentru a ne impartasi, preotul se pune garant ca avem haine de nunta. Daca nu poate face asta, mai asteapta pana se mai curata, pana ne facem altele noi. Responsabilitatea in administrarea Tainelor e mare.

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cunoașteți alt motiv pentru care creștinii se împărtășesc cu Hristos?
Ne impartasim ca sa fim vii in Hristos, iar Hristos sa fie viu in noi. Aici e o problema extrem de delicata. Cum Il mentin pe Hristos viu in mine dupa Sfanta Impartasanie? Cum raman eu vie in fata lui Hristos. Daca voi constientiza pe Cine am primit, am sanse. In schimb, daca ma voi mandri ca eu m-am impartasit si altii nu, atunci sa vezi ispite!

Dupa Sfanta Impartasanie se continua pocainta. Cadem, ne ridicam, o luam de la capat. Vede Dumnezeu ca suntem vai de capul nostru si ne ajuta, daca ne smerim. Daca nu, ne smereste el. Dumnezeu sa ne ajute sa ne mantuim.

Last edited by antoniap; 26.08.2013 at 16:01:51.
Reply With Quote