Subiect: Adio flori ...
View Single Post
  #3  
Vechi 05.11.2011, 13:31:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul





Ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?

Atentie, e vorba despre coroane de flori, nu una, doua, trei garoafe, tufanele sau trandafiri, e vorba despre opulenta (multe coroane, de nu li s emai stie numarul, care a cui e), nu de mormant ingrijit! Coroanele sar de cateva sute de mii vechi si ajung chiar pana la cateva milioane, in functie de floare si de florarie. In plus, cum spui si tu, floarea are o semnificatie strict simbolica, nu religioasa, nu o poti compara cu coliva, lumanarile, vinul, Doamne sfinte! Tu esti o persoana rezonabila, intelegi ca pomenirea nu e o simpla traditie si stii bine ce inchipuie elementele din ultimul tau enunt. Florile nu au nicio senificatie religioasa si nu ajuta cu nimic sufletului raposatului, dar coliva da! Dar coroanele de flori si eu le consider o risipa (nu vorbesc de o floare, doua, noua, ci de coroane) si au dreptate ca se poate face milostenie cu acei bani. Unii au nu stiu cate coroane de flori primite pentru mort, dar se zgarcesc (sau nu au) sa dea cum cuvine preotilor sau sa faca un parastas, unii dau bani pe coroane din pura formalitate...

Probabil ca respectiva parohie a avut multe plangeri, ca s-au furat, ars, aruncat coroane (lucru verificabil si in cimitir la bunica-mea, unde te impiedici pe alei de fragmente ale unor foste coroane aruncate in mijlocul drumului), ba chiar am auzit ca e si un babism ca toate coroanele de flori sa stea pe mormant pana la 40 de zile, chiar daca sunt uscate. Nu tu 40 de liturghii, nu tu 40 de parastase, dar coroanele 40 de zile pe mormant, ca altfel e de rau! Poate vor sa combata, printre altele, chiar acel babism. Am descoperit ca la invataturi pagane este trecuta si "Îngroparea morților in cavouri -- pentru a face din locul lor de veci o adevărată capodoperă". Porbabil intra si zecile de coroane acolo.

Sper ca nu te-am suparat cu raspunsul meu, si eu sunt o fire mai pragmatica atunci cand vine vorba de bani, imi place sa daruiesc flori persoanelor in viata, sa se bucure, imi plac florile la icoane, mai pun si flori la mormant (nu coroane!), dar cred ca mai bine faci ceva cu adevarat folositor pentru sufletul omului decat sa arunci banii aiurea si sa mai iasa dupa aceea si scandal, cum se sugereaza in afisul acela.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote