Subiect: Adio flori ...
View Single Post
  #22  
Vechi 07.11.2011, 19:30:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Azi am citit intr-un articol ca enoriasii unei parohii din Cluj-Napoca (cart. Someseni) sunt rugati sa nu mai aduca flori la inmormantare, ci sa ofere un ajutor material familiei (plic cu bani).

Ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?
Imi inchipui cum ar suna acest comunicat daca il aplicam la cazul inmormantarii Domnului, mai exact la Slujba Prohodului, unde exista obiceiul ca florile de pe Sfantul Epitaf sa fie aduse de catre credinciosi. Dar poate imaginatia mea merge prea departe.

In orice caz, dincolo de pragmatism, florile au pentru noi in contextul inmormantarii o insemnatate aparte. Ele au menirea de a ne aminti cuvintele psalmistului: "Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori. Ca duh a trecut prin el si nu va mai fi ...". Nu stiu daca si banii reusesc sa faca acelasi lucru...?

Last edited by Marius22; 07.11.2011 at 19:37:42.
Reply With Quote