Subiect: Adio flori ...
View Single Post
  #24  
Vechi 08.11.2011, 17:22:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Alin B

Cred ca sunt doua planuri distincte in problema noastra.
Primul e ceea ce numim probleme lumesti.
AL doilea este planul sufletesc, in care viata, moartea si Invierea Domnului, intreaga Evanghelie sunt reperul si izvorul vesnic.

Daca ne raportam strict la planul lumesc, putem sa intelegem desigur noima unor masuri. Ca florile costa bani inutil de multi, ca unii n-au bani sa ingroape mortul etc.
Dar aici e marea magarie, pe care zici ca nu o vezi, nu o mirosi... Pacat. iata magaria: asazisii crestini ortodocsi abordeaza moartea si inmormantarea, trecerea sufletului la vesnicie si toate celelalte lucruri duhovnicesti, in cadrul strict lumesc, cu mijloace strict lumesti, ca si cand nu ar fi sufletul ci doar trupul, ca si cand nu ar sti cum e viata si moartea in invatatura crestina, ca si cand nu stim nu auzim nu cunoastem pe Hristos.
Si inca aceasta nu e pozitia unor straini de Dumnezeu, ci a unor, chipurile, crestini ortodocsi.
Am fost, cred, conciliant, cand am numit aceasta excludere a lui Dumnezeu din petrecerea lumeasca a inmormantarii. Am fost excesiv de intelegator, stupid de tolerant, in final partas la un pacat oribil. Acum imi corectez pozitia gresita: nu, nu e magarie, e pacat oribil, e excluderea Voii Domnului din viata noastra, e hula, e prin excluderea lui Hristos din randuiala vietii, ce altceva, daca nu, conform definitiei termenului (vezi de pilda Epsitolele Sfantului Ioan Teologul) este exprimarea lui antihrist.

Pai frate Alin, daca ai ales sa elimini orice semnificatie teologica intru Hristos din planul actiunilor omenesti, daca nu vezi decat banii si florile uscate si inutile, daca de sufletul cel dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu nu iti pasa, te intreb: ce tot faci tu pe aici? De ce iti pierzi vremea sa te pui de-andoaselea? Ciudata alegere de a-ti petrece timpul limitat al vietii...
Ce sa zic, ti-as oferi o floare sa o ingrijesti cateva luni, poate asa, ingrijind si tu o viata simpla, vei deprinde dragostea de a ingriji si sufletul tau.
Pe care iti urez sa ti-l ingrijeasca Domnul cu harul Sau, sa iti picure lumina, pace, bucurie intru Duhul Sfant! AMIN+
Reply With Quote