View Single Post
  #8  
Vechi 31.08.2014, 23:30:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Eu nu stiam ca parintele practica necromatia.Eu m-am oprit la Manastirea la care este dansul preot ptr ca am vrut sa dau Liturghe ptr 40 de zile stiind ca este bine sa dau Liturghie la 3 Manastiri ptr a fii citit 40 zile in fiecare zi.Una din Manastiri a fost si aceasta ,nu mai fusese inainte acolo si nu stiam nimic de parinte.Cand i-am dat acatistul l-am intrebat ce altceva as putea face ptr sufletul tatalui meu si el atunci mi-a dat cutiuta in forma de sicriu si mi-a spus sa ii duc pamant de la mormantul tatalui meu si imi va spune el cand ii aduc pamantul la ce ii foloseste.Atat! de aceea eu am postat primul topic pe forum in speranta ca poate imi va spune cineva la ce foloseste acest pamant.Dat fiind faptul ca nimeni nu mi-a raspuns si ptr ca cererea a venit din partea unui preot sambata m-am dus si i-am dus parinteleui pamantul cerut ,cand l-am intrebat din nou ce as putea face ptr odihna sufletului tatalui meu acesta mi-a spus ca imi va spune peste 3 sapt ca atunci va vorbi cu tatal meu ptr ca el vorbeste cu mortii.Deci cand i-am dus pamantul repet nu stiam nimic.
Nu vreau sa ma justific in nici un fel ,doar ca vreau sa se stie de la bun inceput ca am cautat sprijun si sfaturi doar in BISERICA ORTODOXA si in preotii nu vrajitorie.Preotul acesta este o persoana foarte deschisa care vorbeste cu toata lumea nu ca ceilati preoti de la celelalte Manastiri(nu acuz pe nimeni) care nu te pot indruma cu un sfat bun in aceasta perioada de doliu si mare incercare ptr noi.
Pamantul a ramas la preot eu am plecat acasa ,iar acum stau si ma gandesc daca este bine sa ma intorc peste 3 sapt sau nu?
Va dati seama ca aceasta practica a parintelui nu este de ieri de azi , si m-am gandit ca atata timp cat poate vorbi cu mortii cu sfintii o persoana sa zicem ' sfanta ' cum este parintele nu fac nici un pacat.
Acum ma rog ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa fac ceea ce trebuie si ceea ce este in concordanta cu religia mea!
Va multumesc!
O zi binecuvantata!
Am citit postarea ta dimineata si m-am crucit, am plecat la slujba si am intrebat pe parintele nostru, a zis trebuia sa-i ceri preotului ala sa vina el la cimitir la mormantul tatalui tau sa-i citeasca o rugaciune nici de cum sa nu te mai intorci la el. Ce dracul nu ii incearca si pe preoti... asta nu e in regula. Doar scrie si la biblie "vai de acei care vorbesc cu mortii" si sper ca nu ti-a cerut si bani?
Ce la trei manstiri? la una nu e deajuns? rugati-va voi familia pentru sufletul lui ca e mai bine primit.
Doamne mare e gradina ta...
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote