View Single Post
  #2  
Vechi 31.12.2014, 13:30:38
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din cate stiu eu, Biserica Anglicana se asemana enorm de mult cu cea catolica, doar ca nu recunoaste Papa Romei. Biserica Ortodoxa ii recunoaste sucesiunea apostolica neintrerupta, asa ca de ce sa ii consideram protestanti? Ei bine, in sensul literal, au "protestat" catre Papa si s-au despartit, dar ii putem baga in aceeasi categorie cu ceilalti?
Anglicanii sunt o adunatura eretica, fie si prin faptul scarboasei prezente a femeilor si sodomitilor in cler. Da-ti seama, fratia ta: femeile nu au ce cauta in cler, aceasta e de la Domnul! Cu atit mai putin homosexualii.
{NU sunt pentru incriminarea penala a sodomiei. Cata vreme nu "adopta" copii, nu se "casatoresc" si nu fac parade, sunt absolut liberi, din pdv-ul meu, sa faca ce vor sub propria patura}.
Insa nu au ce cauta, daca nu se pocaiesc, nici printre laicii cuminecati, nici [horribile dictu] printre preoti/episcopi.
Asa ca anglicanii sunt eretici, indiferent ce spune ierarhia corupta din Fanar sau Vatican despre "succesiune apostolica" sau "comuniune imperfecta". Cind iti bati joc de Cristos, "succesiunea apostolica" devine vida de continut. O spune Sf. Vasile cel Mare, in modul cel mai explicit.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 31.12.2014 at 15:23:37.
Reply With Quote