View Single Post
  #6  
Vechi 01.07.2013, 17:37:41
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Cleopa- PREDICA LA DUMINICA TUTUROR SFINTILOR
http://carteromaneasca.wordpress.com...ror-sfintilor/

"..Ia seamă că în porunca întâi din lege, când cere să iubim pe Dumnezeu, nu arată granița până unde să-l iubim, ci cere să-L iubim fără margini. Dar când a vorbit de iubirea aproapelui, în care intră și tata și mama, a pus o graniță: ca însuți pe tine. „Îmi ești tată, îmi ești mamă, soră, cumnată, văr, nepot, dar eu vreau să mă mântuiesc și ca să mă mântuiesc trebuie să fac cutare faptă bună sau cutare. Dar te iubesc atât cât mă urmezi pe mine în credință. Iar dacă tu, tată, sau mamă, sau soră, mă tragi pe mine de la Dumnezeu, sau mă îndemni să calc o poruncă a lui Dumnezeu, sau să fac o nedreptate, eu nu te pot iubi pe tine mai mult decât pe Hristos”.

Așadar, nu trebuie să urâm pe părinți, sau pe frați, sau pe oricare om din lume, căci zice: Nu vei urî pe tot omul. Dar când acel om vrea să mă despartă de Dumnezeu, atunci trebuie să știu că nu-mi este prieten, căci este vrăjmașul lui Dumnezeu, și Duhul Sfânt zice că dacă el urăște pe Domnul și poruncile Lui, și tu trebuie să-l urăști pe dânsul: Pe cei ce te urăsc pe Tine, Doamne, i- am urât și neprieteni s-au făcut mie și cu urâciune desăvârșită i-am urât pe ei.

Ai auzit? Când cineva care îți era ție ochi sau mână sau picior, adică țineai la el ca la ochiul drept și ca la mâna dreaptă și te foloseai de el, s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu și nu mai vrea să meargă după Hristos, să-l urăști din toată inima, cu urâciune desăvârșită. Pentru ce? S-a făcut vrăjmaș al lui Dumnezeu. Iată cum se cumpănește iubirea. Iată cum se chivernisește dragostea de Dumnezeu și dragostea față de aproapele. Către Dumnezeu trebuie să fie fără margini, iar către aproapele mărginită. Numai atâta te iubesc pe tine, cât mă iubesc și pe mine și mai mult nu, că nu- mi dă voie porunca a doua din lege."

-aici ma gandesc ca Parintele Cleopa zice sa respingem pe cei care s-au razvratit impotriva lui Dumnezeu si aici ma gandesc ca intra satanistii in primul rand ,masoni,vrajitori,cei care practica magia neagra...
-voi cum ganditi?

sau cum zice parintele Adrian Făgețeanu: Eu n-am nimic cu evreii, numai cu jidanii:

http://carteromaneasca.wordpress.com...ai-cu-jidanii/

"...Oare nu e necreștinește să te porți așa?… Cum poți să te aperi de cel care vrea să‑ți facă rău, dar totodată să faci ce‑a spus Hristos: să întorci și celălalt obraz?.

Da, și eu am propovăduit așa cum spuneți, pentru că niciodată n‑am făcut decât ce‑a spus Hristos. El a spus: „Iubiți-i și pe vrăjmașii voștri”. Și eu niciodată nu i‑am urât pe evrei – numai pe jidani!

Care‑i diferența?
...Și eu n‑am nimic cu evreii, numai cu jidanii. Pentru că evreii adevărați au respectat Vechiul Testament. Jidanii n‑au nimic din Vechiul Testament, ei sunt cu Talmudul, care spune: „Pe cel mai bun dintre goimi (crestini), ucide‑l!” Și Mântuitorul spune să-l iubești pe vrăjmașul tău, nu pe vrăjmașul lui Dumnezeu. V‑am răspuns?"

Last edited by antiecumenism; 01.07.2013 at 17:48:16.
Reply With Quote