View Single Post
  #1  
Vechi 29.07.2014, 02:00:30
anonima17 anonima17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2014
Mesaje: 18
Implicit Ajutor! Ma simt pierduta.

Ma simt pierduta uneori...Ca si cum am ratacit de la credinta...Ma simt uneori de parca sunt atee, desi cred in Dumnezeu si nu imi pun problema existentei sale, stiu ca El exista. Nu stiu ce sa mai fac, m-am indepartat atat de mult de El, atat de mult timp...Am fost oarba, am crezut ca am credinta, dar continuam sa pacatuiesc spunandu-mi ca ma iarta El...Si acum am realizat ca credinta mea este atat de slaba, atat de superficiala...
Sincer, ma simt parasita, vreau sa il simt, vreau sa stiu ca El ma asculta si ca e cu mine, dar cine ar privi spre sufletul meu necurat, ma simt atat de murdara. Si mie imi este scarba de sufletul meu...De atatea ori mi-am promis ca nu o sa mai fac cutare pacat si mereu m-am dezamagit singura, si l-am dezamagit si pe El, creatorul meu...Ei spun ca Dumnezeu e atotiertator, dar oare poate Dumnezeu sa ma mai ierte pe mine daca am cazut atat de rau...Nici nu am pocainta destula macar, as vrea ca El sa ma ierte, constientizez ca am gresit, stiu, dar nu mai am capacitatea sa ma pocaiesc asa cum trebuie...M-am indepartat atat de mult incat parca am devenit insensibila...
Am trait atat de mult in intunericul acestei vieti exterioare crezand ca e lumina, ce amagire... Acum imi dau seama cat de intuneric este in sufletul meu caci nu mai este lumina Lui acolo.
Am trecut prin momente grele, incat m-am gandit la moarte. M-am gandit ca daca nu as crede ca exista Dumnezeu si daca nu as fi lasa, mi-as fi luat demult viata...Dar Dumnezeu exista si va fi o viata mai apoi... Si apoi, este El cel care mi-a dat viata, nu am eu dreptul sa iau viata pe care El mi-a dat-o, chiar daca e atat de intuneric in singuratate uneori...
Nu stiu ce sa fac, ma simt pierduta, fara scapare, as vrea sa-mi plang pacatele dar sunt atat de insensibila, constiinta mea a inceput sa piara...Si totusi stiu cat rau am facut si as vrea sa pot sa ma pocaiesc sa simt acea durerere a pocaintei... Acum, aproape ca nu mai simt nimic...

Mai exista o sansa sa imi revin? Mai exista o sansa sa ma ierte Dumnezeu, sa refac aceasta legatura caruia i-am dat drumul? De ce nu pot sa plang macar, sa imi para atat de rau incat sa plang cum faceam altadata...? Mai pot sa ajung la lumina Lui? As vrea sa-L mai iubesc cum il iubeam odata, sa-I fiu loiala, sa nu-l dezamagesc...Imi pare rau! nu stiu ce sa mai fac...Sunt atat de tanara si atat de degradata...simt ca mi-am distrus sufletul si as vrea sa pot sa o iau de la inceput.

Last edited by anonima17; 29.07.2014 at 02:16:19.
Reply With Quote