View Single Post
  #3  
Vechi 29.07.2014, 09:54:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonima17 Vezi mesajul
Ei spun ca Dumnezeu e atotiertator, dar oare poate Dumnezeu sa ma mai ierte pe mine daca am cazut atat de rau...
Nu poate omul sa cada cat poate Dumnezeu sa ierte. Cat de rau ati cazut ? L-ati renegat pe Dumnezeu ? Petru a facut-o. De trei ori. Si totusi, Dumnezeu l-a iertat si l-a facut verhovnicul apostolilor, lui spunandu-i "Paste oile Mele!"

Ori, poate ca ati crezut ca Isus a avut o existenta istorica, dar ati crezut si ati afirmat ca nu credeti ca a inviat ? Toma a facut-o. Si, totusi, Dumnezeu l-a iertat si lui i-a spus: "Fericiti cei ce nu vad, si cred!".

Ori, poate, ati omorat oameni din ura fata de Cristos? Ei bine, Pavel a facut-o. Si totusi, Dumnezeu l-a iertat si lui i-a spus: "Greu iti este sa dai cu piciorul in tepuse!".

Citat:
Mai exista o sansa sa imi revin? Mai exista o sansa sa ma ierte Dumnezeu, sa refac aceasta legatura caruia i-am dat drumul?
Exista. Dar e una singura. Se numeste "Sfanta Spovada". Nu va faceti iluzii, cautand leacuri parelnice. Numai in Sacramentul Penitentei va veti gasi impacarea cu Dumnezeu. Si apoi, numai in Sfanta Euharistie veti gasi calea de a va lasa condusa de El pentru totdeauna.

Asa sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote