View Single Post
  #28  
Vechi 09.08.2016, 16:41:31
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Doi oameni casatoriti nu sunt o familie, si asta nu intelegea oita ratacita cand ma numea columbofil.
Oitza ratacita nu te-a numit niciodata columbofil. Daca te-ai simtit in vreun fel tine strict de tine si de perceptia ta.

Si nu ca nu inteleg ci nu accept ideea ca doi oameni casatoriti nu sunt o familie. Ce ma sfatuiesti sa fac Demetrius pana o sa mi se nasca copilul? sa-mi trimit sotul la parintii lui, ca doar ei sunt familia lui, iar eu sa stau cu parintii mei? Sa-l chem pt a forma o familie doar dupa aparitia micutului? Dar dupa ce ne vor creste copiii si vor pleca fiecare pe drumul lor sa-i fac si sotului bagajele, nu?

Ce sunt doi oameni casatoriti daca nu o familie? Poarta acelasi nume, mananca din aceiasi ciorba la aceiasi masa, se roaga in acelasi loc poate din aceleasi carti de rugaciune, impart acelasi pat, impart aceleasi probleme si impartasesc aceleasi bucurii...ce sunt ei? camarazi, colegi, co-locatari, vecini?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Rostul cununiei este sa faca rod, insa fara rod cununia nu s-a implinit
Rodul cununiei este dat de lucrarea comuna a sotilor in vederea mantuirii fiecaruia. Din aceasta lucrare comuna a sotilor fac parte si copiii; si nu atat nasterea de copii cat cresterea si educarea copiilor. Sa faci copii e foarte simplu, sa-i slefuiesti si sa-i educi e o adevarata munca jertfelnica. .
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 09.08.2016 at 16:53:10.
Reply With Quote