View Single Post
  #3  
Vechi 16.03.2024, 19:19:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Mi-au placut ambele postari foarte pertinente.

Personal chiar si inainte de a ma familiariza cu porunca Mantuitorului de a nu jura pe nimic niciodata simteam o stringere de inima si negru in fata ochilor( in armata chiar m-am asezat pe jos din cauza lesinului), cind am fost nevoit(pionier, utecist, armata) sa particip la asemenea compromisuri dictate de imparatul lumesc al minciunii a vicleniei si perversiunii.

Matei 5:33-37
Ați mai auzit iarăși că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu juri strâmb; ci să împlinești față de Domnul jurămintele tale.’ Dar Eu vă spun: Să nu jurați nicidecum; nici pe cer, pentru că este scaunul de domnie al lui Dumnezeu; nici pe pământ, pentru că este așternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru că este cetatea marelui Împărat. Să nu juri nici pe capul tău, căci nu poți face un singur păr alb sau negru. Felul vostru de vorbire să fie: ‘Da, da; nu, nu’; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rău.

Priviti citi doctori nu mai fac ceea ce jura.

Eu unul as studia la facultatea de Teologie dar procesul meu de invatamant s-ar incheia inainte de orice mizerie de Juramant nepermis de Mantuitor.

Chiar nu pricep de ce absolventii la care ai pretentia ca simt in inima lor ca nu este bine ceea ce fac, nu le dau in cap administratorilor juramantului cu acest pasaj crucial.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 16.03.2024 at 19:21:52.
Reply With Quote