Subiect: FERICIREA
View Single Post
  #9  
Vechi 30.03.2007, 17:24:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Aceste 3 modalitati se interfereaza pentru ca urmaresc acelasi scop obtinerea fericirii adevarate prin intrarea pe calea cea ingusta in imparatia pierduta de stabunii nostri Adam si Eva,in patria noastra cea adevarata.SI eu le-am primit da la alti culegatori de frumos SI LE-AM TRANSMIS VOUA MINUNATILOR OAMENI CARE SCRIETI IN ACEST FORUM ,dar si celor care nu scriu si doar rasfoiesc forumul, precum si pentu moderatorii acestui forum.Obtinerea virtutilor, ca despre asta este vorba in alegorii,desi poate parea utopica ,eu zic ca daca il vom percepe pe HRISTOS asa ca in ultima cale ,prin tot ce este frumos in lumea asta,iar apoi ii cerem ajutorul pentru obtinerea virtutilor EL ni-l va da si le vom obtine prin libera noastra alegere de a conlucra cu EL.Daca noi facem UN PAS spre DUMNEZEU ,EL va face alti 10 pasi spre noi sa ne ajute.De altfel ne-a si spus in Evanghelii ca "CEEA CE LA OM ESTE CU NEPUTINTA ESTE CU PUTINTA LA DUMNEZEU" [/b]si mai ne zice"voi fi cu voi pina la sfiesitul veacurilor".dE FAPT TOATA VIATA NOASTRA ESTE UN DRUM SPRE EMAUS,adica spre descoperirea lui DUMNEZEU ,EL se va lasa descoperit in masura in care noi ne curatim de pacate prin tainele lasate de EL in Biserica si ne straduim sa obtinem virtutile enumerate in aceste cai.
DUMNEZEU SA NE AJUTE SA NE VEDEM IN RAI!
As dori sa-mi spuneti daca vi-au placut sau daca nu v-au placut alegoriile si daca vi se pare greu drumul spre rai si daca mai sint alte cai.
SOFIA I.
Daca este greu drumul spre rai??? Eu nu cred ca este greu, daca stau si ma gandesc mai bine cred ca este foarte greu si anevoios drumul pana acolo, chiar tu spuneai de poarta cea ingusta prin care foarte putini decid sa o ia pe acolo, de fapt ea reprezinta crucea noastra de carat aici pe pamant. Daca cieva crede ca o sa ajunga in rai in ritm delasator se inseala amarnic, adica asa: si cu un pic de distractie, cu un pic de bauta la un pahar de barfe, cu ceva tigari, iar Duminica la Biserica doar de forma, adica din snobism, ca doar deh: Duminica se merge la biserica.(bine unii se duc foarte rar printre care si eu) Si uite asa iese o ciorba intre credinta si viata omului astfel incat sa cadem si mai mult intr-un abis plin de confuzii si interpretari dupa placul fiecaruia.
Reply With Quote