View Single Post
  #34  
Vechi 29.06.2011, 14:51:51
lorely01 lorely01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

eu cred ca Hristos a fost umilit si batjocorit in primul rand pt Adevar,Adevarul care nu a fost acceptat de marea majoritate,cum ca este Fiul lui Dumnezeu. apoi apostolii,prin misiunea lor si prim Pogorarea Sf Duh au raspandit in lume faptele si originea lui Isus,nu felul cum se imbraca sau altele de genul asta,au facut cunoscuta marea lui iubire si sacrificiul Sau suprem pt oameni
bineinteles imbracamintea trebuie sa fie aleasa cu bun simt,dar asta nu inseamna ca daca ne imbracam in saci suntem mantuiti

cersetrii,de exemplu,sunt imbracati in niste zdrente,dar daca treci pe langa unul si nu ii dai ceva sau daca vezi barbati si femei tinere si apte de munca si te mananca limba sa-i trimiti la munca,ce crezi ca iti raspund ei fie cu voce tare sau in gand sau bodoganind in barba?au un atu in plus ca sunt imbracati umil,in cazul asta?

de ce credeti ca Isus a vorbit mai mult in pilde,astfel incat ceilalti nu reuseau sa inteleaga ce vrea sa spuna?

din predica Mantuitorul de pe munte tragem concluzia ca valorile celor ce vor ajunge in Imparatia lui Dumnezeu sunt:
- saracia in duh
-compasiunea
-blandetea
-foamea si suferinta pt dreptate
-milostivirea
-integritatea morala
-colaborare
-suferinta pt Hristos

esti umilit atunci cand nu ti se face dreptate,atunci cand esti persecutat,atunci cand esti alungat pe baza nu stiu caror criterii,etc..nu neaparat cand te imbraci in sac
Reply With Quote