View Single Post
  #100  
Vechi 11.07.2021, 20:52:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
11 de la prima mea încercare de dezbatere teologică...

Atunci măcar credeam in ceva, aveam un tel, un ideal... Mda, eram naiv, inocent...

Marx chiar avea dreptate, religia este un drog, probabil unul din cele mai puternice...

Cu cât cunoști mai mult, cu atât știi mai puțin... Aveam o sete mare de cunoaștere, deschidere... Și într-adevăr am experimentat extrem de multe in acești 11 ani de căutări.

Dar totul a fost o iluzie...
Tainele Bisericii sunt sfințitoare, probabil asta au greșit mulți dintre cei cărora le-a scăzut râvna între timp că nu s-au apropiat de ele și nu s-au ținut cu dinții de credință, de citirea Bibliei, de participarea la slujbele sfințitoare cu fiecare ocazie, de rugăciune făcută cu multă durere, de cercetarea călugărilor și preoților.

Au fost chiar pe forum oameni care s-au ținut de credință și au ajuns pe un făgaș, ex Igor Paslusnik(Emilian) care în 2016 după o ispită era la o răscruce, iar acum s-a așezat și familial și profesional.

De ce el a fost ajutat și alții nu ?

Am găsit un articol al lui de pe blog, a vorbit cu un călugăr îmbunătățit pe Athos, acela a avut o descoperire să meargă într-o peșteră că vine Emilian să vorbească(cel puțin așa relatează), el cercetase cu o zi înainte peștera și nu era nimeni și s-a mai dus odată cu Ceaslovul doar să citească, nu se astepta să mai găsească un călugăr acolo.

Cine se delasă odată ce a apucat pe calea credinței riscă să scadă în timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.07.2021 at 22:51:10.
Reply With Quote