View Single Post
  #15  
Vechi 18.09.2018, 13:37:44
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Just, aveti dreptate ca e o pozitie asimetrica, deformata in probelam asta. Barbatul trebuie sa fie un fac-totum, in schimb femeii i se iarta orice, mai ales cind e pregnanta. Scirbos lucru, abordarea asimetrica si ipocrita asupra unei relatii umane date intre persoane egale si mature legal.
acum, principial sunt de acord cu egalitatea asta, dar nu si in timpul sarcinii. si nici in perioada de lauzie. aici despre asta vorbim, despre sex in timpul sarcinii.


Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si nu mi-a raspuns nici un coleg: teoria aia cu "predispozitia la o concupiscenta necontrolata a copilului" daca parintii se mai bucura unul de altul pe perioada sarcinii e, asa cum banuiesc, doar un mit calugaresco-gnostic sau a fost dovedit stiintific, cu studii in regula?
am zis sa n-o fac eu. dar daca trebuie, asta e...:))
eu cred ca cu cat parintii se inteleg mai bine, cu cat dragostea lor este mai completa, cu atat posibilele transmisii catre fat sunt mai pozitive si cu atat mai mult dezvoltarea fatului este mai armonioasa. dar nu stiu sa existe vreo demonstratie stiintifica si daca ar fi sa pun degetul pentru asta nu l-as pune. :) cred ca fatul are viata lui acolo, in burtica mamei, si asta e... dar tyrebuie sa ne ocupam de sanatatea viitoarei mame, in corpul careia exista o explozie hormonala, asa ca daca vrea sex trebuie sa-i stam la dispozitie. nevasta-mea a avut o perioada de vreo doua luni cand nu si-a dorit decat castraveti murati si cartofi prajiti plus ciocolata amaruie. dar a existat si reversul...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote