View Single Post
  #9  
Vechi 09.03.2010, 15:52:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Acest forum e destinat, cred, celor ce vor sa întâlneasca alti credinciosi dar tot mai multi atei vin si prezinta aceleasi idei binecunoscute.

Nu credeti ca a devenit stresanta aceasta prezenta?
Eu mă lupt de ceva vreme să o lăsăm mai moale cu ateii, cu neoprotestanții, cu orice fel de prozelitism mascat. Discuțiile cu ateii, mai ales cu ăștia care intră pe forum, sunt curată pierdere de vreme. Ei de fapt intră aici să se distreze pe seama noastră, stimulând zelul repezit de misiune al creștinilor și pofta de taclale pe care, vă supărați au ba, mulți dintre useri ortodocși le exersează din plin, total inadecvat adeseori. Ce să-i spui unui ins care își intitulează topicul "sunt ateu, întrebați-mă orice ". Dar ce ești domnule, guru ? Ce să te întrebe un creștin?
Ce legătură există între întuneric și lumină ? Unii ortodocși nici n-au băgat de seamă că, tot discutând cu ăștia până la solipsism, au devenit ei înșiși ridicoli, adică de râsul ateilor mai mult sau mai puțin sinceri în demersul lor.

Eu nu sunt neapărat pentru izolare dar trebuie să cercetezi duhurile care-ți dau târcoale, nu să le dai apă la moară, așa , de dragul conversației. Biserica te învață să fi smerit , nu idiot. Vă las plăcerea să descoperiți singuri în Noul Testament numeroasele locuri unde ni se spune cum trebuie tratați asemenea oameni (mă refer la batjocoritori, nu la cei care caută sincer un răspunsuri la marile întrebări ale vieții). Ăștilalți, "miștocarii" sunt atei convinși de parcă ateismul n-ar fi o privare de ceva, ci un fel de religie a absenței lui Dumnezeu.
Cred că în Postul Mare, perioada aceasta (și) de curățire, ar trebui făcută și un pic de curățenie pe forum, care nu numai că a devenit uriaș cantitativ, redundant, dar uite că se face acum azil la toți sectarii, slabcugetătorii, oameni care nu caută să cunoască credința ortodoxă ci vor să-și impună smintelile lor.
Reply With Quote