View Single Post
  #32  
Vechi 03.02.2021, 22:01:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cum sa nu ascult de BOR in ce priveste Dogma cu privire la Dumnezeu, la sfanta Treime? Asta marturisim mereu cand la liturghie marturisim Crezul Ortodox, Marturisim dogma principala a BOR, a ortodoxiei. In fapt BOR condamna nu dogma ci pe Iisus Hristos cu numele sau cel nou Cuvantul lui Dumnezeu adica BOR isi condamna propriile dogme.

Deci nu ascult de neascultarea de Dumnezeu a BOR si de autocondamnare propriilor dogme.

Cum dovedesti ca BOR nu asculta de Dumnezeu???
Doar pentru ca niste nebuni si-au facut un clar si spun ca BOR este rau???

BOR a condamnat MILENARISMUL si alte DOGME STRICATE ALE NOULUI IERUSALIM

Este dogma milenarismului gasita in cartile albe - DOGMA ORTODOXA??? SECTAR SI ERETIC ESTI !!!



Citat:

Vorbesti prostii. Nu vorbesc sotii Zidaru si ei nu profetesc ci in carti vorbeste Domnul Hristos prin sf. Virginia. Sotii Zidaru s-au ocupat de arta, de sculptura. N-ai citit nimic. Nu stii nimic. Nu sotilor Zidaru le graieste Domnul si nimeni nu e prooroc acolo ci Cuvantul lui Dumnezeu este prooroc, Cuvantul care graieste celor care-L aud ca pe un Dumnezeu caci este Dumnezeu cel ce graieste. Cum niic nou? Doar la musulmani le-a dictat un duh rau care se poate vedea ca e duh rau din minciunile scrise in Coran, dar acesta e Duhul Domnului si se vede dupa proorociile care se implinesc si dupa adevarurile care sunt scrise acolo. Ande ai mai gasit asa ceva? La moise si la proorocii vechiului Testament, la Apocalipsa sf. Iaoan. In rest nu exista asa ceva oricat ai cauta in toate lumea.
Pagina 132 - Scrisoare deschisa catre inteleptii pamantului - semnatura Marian Zidaru.

Pagina 130 - O posibila definite a liniei de orizont - semnatura Marian Zidaru.

Citat: "Daca nu stii cum sa o faci te voi invata Eu zice Domnul: ia Cuvantul Meu si ascute-l pe piata inimii tale..."

Mananci ******

Citat:
E Adevarul marturisit nu de om ci de Dumnezeu din 1955 pana azi.
Idiotule, e semnat de Marian Zidaru.

Citat:
Pentru mine conteaza CREDINTA in Dumnezeu si-n ADEVAR. Daca Biserica se ia dupa judecatile ei pripite sau dupa un sinod Cretan n-am sa ma iau dupa "credinta" bisericii caci asta e necredinta ci am sa ma iau dupa Credinta in Dumnezeu si dupa Credinta in Dumnezeu care marturiseste Adevarul.
Defaimatorule, iti alegi un exemplu rau al Bisericii, o greseaela si dupa asta te conduci???

Dar milenarismul condamnat unitar in Biserica in nenumarate sinoade gasit in secta noul ierusalim, de asta nu te iei????

Pentru tine ??? Tu poti sa te duci singur in iad cu CREDINTA TA FABRICATA, PERSONALA in "domnul Hristpos", exact ca Sectarii. Esti un sectar cu formualri sectare protestante.

Tu cu credinta ta personala te duci in iad...

Citat:

Vorbesti prostii si deduci aiureli. Marturisesc ca eu cred ceea ce sunt dator sa cred, adica eu cred in Dumnezeu si in ce spune Dumnezeu. Am iesit din osandirile pe care BOR le-a facut la adresa lui Dumnezeu care se reveleaza prin Cuvantul lui Dumnezeu. Restul sustin la fel ca BOR si marturisesc aceleasi dogme ale BOR. N-am nicio credinta proprie ci e exact ceea ce trebuie sa cred.

Exact asta e starea de fapt. Cred in BOR si in Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind al lui Dumnezeu.
Tu marturisesti ca ti-ai facut propria credinta si care e dupa capul tau cum fac toti sectarii. Feicare spune "cred in capul meu si inc redinta mea si in prostiile care le debitez cu mare putere...". Successuri !!! Vorba lui ...


Citat:
A crede in Cuvantul lui Hristos (Cuvantul lui Dumnezeu) in BOR (biserica lui Hristos nu ma situeaza in afara BOR ci in mijlocu BOR! Sectari si eretici sunt zei ce mint.
Toti sectarii spun ca ei cred... ESTI SECTAR ORDINAR, de ordin comun. Ti-o spunem TOATA BISERICA ORTODOXA - IERARH, DOGMA, TEOLOGI, CRESTINI.

ESTI SECTAR FARA ECHIVOC.

[quote]
Cum sa afirm ca BOR nu intelege? Irineu Pop Bistriteanul, Teofil Hrineanu si eu intelegem perfect.
[quote]

Sectarel - Erezel

Comuniunea nu este cu 1-2 ierarhi care in momente de ratacire sau in front SEPARAT DE BISERICA au spus prostii pe care le-au retractat.

Comuniunea ecleziala este CU O BISERICA.

Asa ca mananci multi iesit pe gura ta..

Ca o fi vreunul sau altul care mai deviaza - ti-ai gasit argumetnare, ti-ai gasit unii care fac front comun si care NU SUNT BISERICA IN IZOLARE RUPTI DE BISERICA....

Halal argumentare - ai 1-2 ierarhi care va mai lauda (in greseala) si gata, esti in comuniune cu Biserica..

Alo, se aude ce zice Biserica ??? 1993, repet, 1993, - ANATEMA NOUL IERUSALIM - SECTA REA, SECTAR RAU!!!

Asta a zis BISERICA - SECTARI RAI CE SUTNETI !!!
Reply With Quote