Subiect: Universul
View Single Post
  #79  
Vechi 19.01.2022, 18:14:46
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
N-are legatura cu crearea Universului; cele 3, timpul, spatiul si materia sunt coordonatele materiale ale universului, ca fiind principalele elemente ale creatiei si acestea nu se gasesc in vesnicie, ci doar aici in universul material. Ele insa au o influenta foarte mare impresionand mintea "necoapta si orbita" de organele de simt trupesti sa impuna spre paguba sufletului "inchinarea" catre avantajele materiale ale oricarei hotarari.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Nu am un link pentru ca am aflat in urma unei discutii cu un intelept ortodox acum mai bine de 10 ani care a facut afirmatia de mai sus si mie mi-a fost suficient pentru ca argumentatia este in Adevarul Scripturii si in invatatura lui Iisus.

18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.(Apoc13,18)

Poate ca versetul acesta vrea sa sugereze o alta pricepere, mai elevata, cu adevarat inteleapta; pana o voi gasi pe aceea, o accept pe cea pe care ti-am pomenit-o cu atat mai mult cu cat mie mi se pare foarte potrivita situatiei actuale din lume.

Am ajuns aici (oare?) in urma unui link (devenit inaccesibil) in care autorul pomenea despre trinitate poate ca o similitudine a Trinitatii Divine?
Aaa am inteles. Ok ok!

Uitati am gasit filmarea pe youtube!!: https://youtu.be/w6AHcv19NIc?t=73 ,puteti sa ascultati de la inceput, nu Trinitate Divina, ci trinitate materiala (timp, spatiu, materie)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 19.01.2022 at 18:25:07.
Reply With Quote