View Single Post
  #75  
Vechi 15.09.2022, 20:10:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Mi-a placut raspunsul tau, multumesc.

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Exact asta fac protestanții și neo-protestanții.
Noi,ortodocČ™ii nu facem asa. A explicat la Trinitas un Părinte.
Sfânta Scriptura se interpretează de către Biserica în Duhul Bisericii, în Duhul Sfant, nu după litera.
Părintele dădea următorul exemplu: un protestant ia următorul pasaj din Biblie: Iuda s-a dus Č™i s-a spânzurat. Apoi îČ›i dă alt pasaj din Biblie: Du-te de fa Č™i tu asemenea.
Concluzia?
Biblia nu se interpretează personal,nu cu citate scoase din context.

De asta a fost nevoie de o autoritate eclesiala (Sfinte Sinoade la care participau sute de SfinČ›i PărinČ›i, după modelul Sinoadelor Apostolice, în Duhul Sfant).
Deci totul se judeca după Biserică, după Dogma bisericii.
Accept sa domine numai Duhul Sfant, deoarece Biserica(Dogma) de multe ori este alterata de subiectivism(dovada nedemiterea purtatorului de vorbe de la BOR); la fel si sinoadele, sunt foarte "politice".
Admit ca protestantii talcuiesc dupa litera, nu in Duh.

Citat:
Punctual la ce ai întrebat tu,punctul de vedere al Bisericii este: AČ™a cum electricitatea circula indiferent de circuit, la fel Harul Duhului Sfant lucrează Č™i prin cel mai păcătos preot de pe faČ›a pământului, prin harul preoČ›iei.
Pentru păcatele sale,preotul va da socoteală in faČ›a lui Dumnezeu.
Nu ma intereseaza de socoteala pe care preotul va da lui Dumnezeu, ci de influenta asupra oilor (sa nu devina capre!).

Curentul(Cuvantul) nu circula indiferent de circuit(preot); curentul arde firul electric sau siguranta sau poate iesi un incendiu, acolo unde nu e circuitul corect.
Stiu caz concret de nepotrivire in care aparatul electric (consumatorul final) "s-a ars". De aceea "Sf Maxim-Marturisitorul a refuzat să mai aibă comuniune cu Biserica BizanČ›ului, adică să se mai împărtăČ™ească cu ei din acelaČ™i potir." ( https://serilebiblice.ro/sfantul-max...-lui-dumnezeu/ ) chiar daca, dupa cum spui tu lucrarea Duhului Sfant e curata indiferent de pacatosenia preotului; aici pomeneam ca admit lucrarea cuantica/personalizata a Duhului Sfant, la care ai replicat (in graba) cu neoprotestantii...


Citat:
Iertare daca te deranjează cu ceva ce am scris! Nu vreau ,nu e intenČ›ia mea sa para ca sunt atotČ™tiutor Č™i dau altora sfaturi.
Dar prin mila lui Dumnezeu am avut disponibilitatea sa descopăr dogmatica ce se preda la teologie.
Si asa m-a ajutat Domnul,măcar la nivel teoretic sa nu mai rătăcesc de la Adevăr.
Rămâne partea cea mai grea. Sa pun în fapte teoria.
Iertare!
EU iti mutumesc pentru postare!
Iertare mie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 15.09.2022 at 23:22:49.
Reply With Quote