View Single Post
  #76  
Vechi 15.09.2022, 20:31:00
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Aici e un forum unde se pare ca useri de diferite confesiuni își dau cu părerea, nu Biserica.
Biserica e una, întemeiată de Domnul Hristos, la Cincizecime, prin succesiunea Harului dat Sf. Apostoli,având 7 stâlpi ,cele 7 Sinoade Ecumenice,Biserica Ortodoxă.
Ce e în afara e erezie, ruptura de Adevar.

Nu putem sa ii numim pe eretici ca fac parte din Biserica. E o erezie. Adică un neadevăr. Nu o facem din răutate.
Noi vrem sa se întoarcă la Adevar, la Biserica Ortodoxă.
Ii primim cu dragoste,cu brațele deschise.

Dar nu fraternizam cu ereticii. Cei care fac asta cad sub anatema.
Spunea Părintele Cleopa ca ereticii și sinucigașii nu se mantuiesc vreodată.
Cel mai păcătos ortodox,dacă se pocăiește,are nădejde de mântuire.
Un eretic,oricât ar fi de virtuos,a pierdut Duhul Sfant.

"Eu sunt Calea, Adevărul și Viața ". Erezia e minciună.
"Este o credință, un botez, o Biserica ". Nu sunt mai multe Biserici.

Catolicii au introdus Filioque care e erezie,neadevăr, infailibilitatea papala, imaculata concepție - erezii.
Protestanții începând cu Luther și până la neo-protestanții de azi nu au succesiune apostolica. "Bisericile" lor atât de dezbinate în mii și mii de secte,toate dupa Scriptura și Evanghelie, inclusiv Sola Scriptura,nu sunt întemeiate de Hristos, ci de oameni.
De asta se dezintegrează,se înmulțesc, dispar la nesfârșit.
Însăși Luther a spus mamei sale,care era călugăriță catolica cand l-a întrebat: Ce sa fac , copilul meu ? Sa trec la credința ta sau sa rămân în cea catolica? Și Luther i-a răspuns:"Mama, rămâi în a ta, ca rătăcirea pe care eu am creat-o nu se va termina vreodată "
Apoi i-a apărut diavolul în fața ochilor, a luat o calimara de cerneală și a lovit în el.Si azi se vede în muzeul din Germania pata de cerneală de la călimara care a aruncat-o Luther.

Ortodoxia este credința dreaptă, adevărată și are caracter catolic,universal: ii primește pe toți, păgâni, atei, eretici,sectari.

Numai cine nu vrea sa se mântuiască, nu se mântuiește.
Spune Sf. Ciprian: Fără Biserica nu există mântuire.
Deci nu la secte.
Reply With Quote