Subiect: Ma simt pierduta
View Single Post
  #22  
Vechi 28.01.2023, 19:54:35
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu va faceti planuri pe termen lung... ci lepadand lumea pregatiti-va pentru Cer si pentru infricosatoarea judecata finala pe care o va face Domnul.
Halal sfat: nu-ti fa planuri, ca oricum te vei duce pe copca la un moment dat, asa ca pregateste-te pentru momentul in care vei duce o viata subacvatica. Continua sa traiesti de pe o zi pe alta precum celelalte vietuitoare cu care impartasesti acelasi cod genetic...

Omul e o fiinta care isi face planuri. Omul gandeste in perspectiva, are grija cum isi aranjeaza viata, tine cont de cei din jurul sau, convietuieste cu ei si isi face planuri impreuna cu acestia. Pana si lupii isi planuiesc vanatoarea si vaneaza in echipa, chiar daca, in general, sunt animale solitare. Ce sa mai vorbim de oameni.

Da, intr-adevar, lucrurile nu se petrec intotdeauna dupa cum le calculam noi, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne batem joc de viata aceasta in asteptarea unei vieti de apoi. De altfel, nici cel mai habotnic dintre calugari nu traieste strict pentru viata de dupa moarte. Mai mananca, se mai spala, se mai aranjeaza cand iese in lume sa nu dea impresia ca il doare in cot de simtul estetic al celorlalti. Si e normal sa fie asa, ca doar traim printre oameni, nu ca lupii in padure. Deci sa spunem ca trebuie sa renuntam la lume ascunde clar o disonanta cognitiva. Pe de o parte ma misc in societate si profit de pe urma celor care imi fabrica painea, hainele, imi purifica apa pe care o beau si au grija de albinele din care e facuta ceara lumanarilor pe care le ard, iar pe de alta parte spun ca nu am nevoie de aceasta lume. Atunci ia plugul si ara, te apuca si tese, fa filtre sa nu se spuna la judecata de apoi ca te-ai sinucis band apa contaminata si, nu in ultimul rand, ia-ti o pusca sa te aperi de oamenii rai, ca ai zis ca nu vrei sa te apere nimeni. Sau lasa-i pe cei rai sa te trimita pe lumea cealalta. E mai usor decat sa te spanzuri si poate vei avea o scuza, desi nu cred.

Traim in lume, deci sa nu ne mai mintim singuri. Sau mai ales pe altii!
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote