View Single Post
  #7  
Vechi 30.06.2010, 23:44:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
de ce n-o fi prefacut chiar diavolul pietrele in paini? si I-a zis lui Iisus sa le prefaca?
Daca-mi permiteti o umila parere...
Interesul lui satan nu era numai sa-l faca pe Iisus sa-si incheie postul, caci postul fusese deja incheiat iar Iisus nu avea ce manca si flamanzea...El dorea sa-L faca pe Iisus sa iasa de sub ascultarea de Tatal si sa asculte indemnurile lui.
La prima ispitire "”De ești Tu Fiul lui Dumnezeu, zi ca pietrele acestea să se facă pâini.”, satan a vrut sa-l faca pe Iisus sa uzeze de puterile supranaturale pe care le avea in scop personal, pentru a-si implini dorintele firii. Stim ca darurile lui Dumnezeu se folosesc in mod altruist pentru ajutorarea altora.

La a doua ispitire "Dacă Tu ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: „Îngerilor Săi va porunci pentru Tine și Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbești de piatră piciorul Tău” satan a vrut sa-L faca pe Iisus sa abuzeze de pozitia de fiu preaiubit, sa se mandreasca si sa-L ispiteasca pe Dumnezeu. A citat chiar si Biblia pentru a fi mai convingator, mai ales ca vedea ca si Iisus o citase.

La a treia ispitire "Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie." satan a incercat sa-L faca pe Iisus sa ocoleasca suferinta crucii. Stiind ca Iisus este destinat sa fie Imparat si stiind promisiunea facuta de Dumnezeu lui Iisus in Isaia 53:12

"Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari și cu cei puternici va împărți prada, ca răsplată că Și-a dat sufletul Său spre moarte și cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora și pentru cei păcătoși Și-a dat viața.",

satan i-a oferit toata lumea fara sa mai fie necesara crucea si suferintele ei. Gratis, fara chin, doar sa i se inchine...Daca ar fi acceptat s-ar fi dus mantuirea noastra si ardeam cu totii in iad...exact ceea ce dorea satan...Din fericire pentru noi, Domnul a biruit toate ispitele si nu a pacatuit cu nimic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote